Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Mamy nowych ministrów zdrowia i spraw zagranicznych

Dodano:


Minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w tym tygodniu postanowili zrezygnować z pełnionych obowiązków. W czwartek, 20 sierpnia, premier Mateusz Morawiecki ogłosił nazwiska ich następców.


Wczoraj premier Mateusz Morawiecki podziękował ministrom Szumowskiemu i Czaputowiczowi za dotychczasową pracę. Jak podkreślił, pierwszy z nich dobrze wywiązał się z powierzonego mu zadania.

- Przygotował bardzo dobrze resort na drugą falę koronawirusa, która pewnie niebawem nadejdzie - jak przestrzegają dziś wszyscy specjaliści – mówił premier. 

 

Dodał też, że minister zgłosił nowe propozycje do realizacji, które będzie wdrażał jego następca. Został nim Adam Niedzielski. Do tej pory kierował Narodowym Funduszem Zdrowia. Po dymisji Szumowskiego podejrzewano, że następca także będzie miał wykształcenie medyczne. Tak się jednak nie stało, bowiem Niedzielski jest ekonomistą.

- Pan doktor Adam Niedzielski od wiele lat pracuje w różnych obszarach administracji publicznej. Ma doświadczenie. Zbierał je w ministerstwie finansów, w NIKu, w ministerstwie sprawiedliwości, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a od dwóch lat pełni funkcję szefa Narodowego Funduszu Zdrowia. To osoba, której bardzo potrzebujemy – mówił premier Morawiecki.

Z kolei nowym ministrem spraw zagranicznych został Zbigniew Rau, profesor nauk prawnych związany z Uniwersytetem Łódzkim, wojewoda łódzki w latach 2015-2019, a od 2019 roku poseł i przewodniczący komisji spraw zagranicznych.

-  Jest profesorem prawa i zajmuje się tematyką transatlantycką. Ma ogromne doświadczenie na polu współpracy ze stanami zjednoczonymi, ale ma też zainteresowania gospodarcze i europejskie – mówił premier.

Ładowanie Rozmowy