Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Mateusz Morawiecki odbył podróż w "tramwaju powstańczym"

Dodano: , źródło: KPRM

Setną rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego upamiętnił premier Mateusz Morawiecki, odbywając podróż w zabytkowym tramwaju, który kursuje po 5 miastach Polski w ramach obchodów wydarzenia. 

Premier odbył podróż w "tramwaju powstańczym"

W nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r. wybuchło II Powstanie Śląskie zainicjowane przez Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska. Setną rocznicę tamtych wydarzeń upamiętnił premier Mateusz Morawiecki, odbywając podróż z zabytkowym tramwaju, który kursuje po 5 miastach Polski w ramach obchodów wybuchu II Powstania Śląskiego. W podróży Premiera uczestniczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski.

- Tak jak rok temu Tramwaj Powstańczy jeździł po różnych miejscach Górnego Śląska, żeby przypomnieć, jaką wagę dla wszystkich Polaków miały Powstania Śląskie; również dzisiaj jeździ, żeby upamiętnić II powstanie, które wybuchło z 19 na 20 sierpnia" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. - Dziękuję wszystkim twórcom tych metod edukacyjnych, które przypominają tamte czasy. Dzisiaj cieszę się, że poprzez taki tramwaj i wszystkie działania edukacyjne zachęcamy młodzież do poznawania historii - zaznaczył Morawiecki.

"Tramwaj powstańczy dla Niepodległej"

"Tramwaj powstańczy dla Niepodległej", przypomina o obchodzonej właśnie setnej rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego. Na torach będzie go można oglądać do 25 sierpnia. Między 19 a 25 sierpnia oklejony grafiką z historycznymi treściami tramwaj nr 100, upamiętniający powstania śląskie, pojawi się też w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. 

Zabytkowy tramwaj oklejony jest na zewnątrz grafikami z historycznymi treściami o Powstaniach Śląskich i drodze Śląska do odrodzonego, niepodległego państwa polskiego. Pamiątką z podróży jest bilet edukacyjny do Niepodległej zawierający kalendarium Powstań Śląskich.

Ładowanie Rozmowy