Ministerstwo Klimatu i Środowiska zainicjowało program pilotażowy w sprawie lasów społecznych wokół 14 miast w całej Polsce. Katowice mają być jednym z nich.
Wydzielenie takich obszarów ma sprawił, iż lasy te z przemysłowego nabiorą, jako zasadniczej, funkcję społeczną i ochronną. Lasy społeczne mają przede wszystkim służyć ludziom, przyrodzie i klimatowi co praktyce oznacza, że wycinki drzew tam nie będzie bądź zostanie ona znacząco ograniczona.
Czy Lasy Państwowe sprostają wyzwaniom?
Poza Katowicami, resort klimatu wytypował takie wyłączone leśne kwartały wokół Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Bydgoszczy, Torunia, Szczecina, Kielc i Bielska-Białej. Punktem wyjścia dla tych lokalizacji była tzw. mapa lasów spornych, a więc obszarów, w których w minionych latach lokalne społeczności i aktywiści mocno sprzeciwiali się wycinkom.
Na razie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się seria spotkań leśników, samorządowców i przedstawicieli blisko 60 różnych podmiotów reprezentujących głównie organizacje pozarządowe. Jednak kontrolę nad procesem ministerstwo powierzyło Lasom Państwowym, co według wielu uczestników tych spotkań nie sprzyja osiągnięciu kompromisu, bowiem obecnie wysokie przychody Lasów Państwowych, są w głównej mierze uzależnione od sprzedaży drewna. Leśnicy odpierają te zarzuty uważając, że już obecnie Lasy Państwowe uwzględniają w każdym nowym planie urządzenia lasu tworzonym dla kolejnych nadleśnictw obszarów uznanych za lasy z główną funkcją społeczną. Wskazują, że w Polsce dostęp do lasów dla obywateli jest nieograniczony, podobnie jak zbieranie grzybów czy runa leśnego, co staje się ewenementem w Europie. Do tego w każdym nadleśnictwie powołaliśmy konsultantów ds. dialogu społecznego. Uważają również, że w miejsce leśników do lasu wkroczą kłusownicy, a proceder kradzieży drewna jeszcze się nasili. Ten argumenty strona społeczna kontruje uważając, że ograniczenie gospodarczych funkcji jakiegoś lasu nie znaczy, że leśnicy mają z kniei zrejterować i pozostawić je bezpańskimi.
W końcu jednak udało się dojść do kompromisu. Podczas II Ogólnopolskiej Narady o Lasach, MKiŚ poinformowało, że pierwsze lasy o zasadniczej funkcji społecznej zostały wyznaczone wokół Warszawy, Katowic, Torunia i Bydgoszczy, Wrocławia oraz Kielc, a ich łączna powierzchnia ma wynieść 78,1 tys. To, co na razie udało się uzgodnić dla naszego regionu, to uznanie całego obszaru lasów nadleśnictwa Katowice za lasy o przodującej funkcji społecznej. Mają też być prowadzone dalsze rozmowy co do 14 nadleśnictw wchodzących w skład zaktualizowanego Leśnego Pasa Ochronnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.