Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Inicjatywa sołecka - środki dla subregionu centralnego

Dodano: , źródło: UMWS / fot. Tomasz Żak

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie był gospodarzem uroczystości podpisania umów w ramach Marszałkowskiego Konkursu „Inicjatywa sołecka” 2020 dla powiatów subregionu centralnego.

Dokumenty przedstawicielom gmin wręczyli: Beata Białowąs, członek zarządu województwa oraz Bartłomiej Kowalski, radny Sejmiku Województwa Śląskiego.

Umowy otrzymały gminy z powiatów: będzińskiego, gliwickiego, lublinieckiego, mikołowskiego, pszczyńskiego, tarnogórskiego i zawierciańskiego. W subregionie centralnym wybrano 42 projekty do dofinansowania z 24 gmin. Kwota dofinansowania dla subregionu wynosi 920 836,21 zł.

Dzięki temu wsparciu w gminach uda się zrealizować ważne dla nich zadania. Chcemy być bliżej ich spraw, zawsze służyć pomocą – przekonuje Beata Białowąs, członek zarządu województwa.

Pozyskanie tych środków pozwoli sołectwom wykonanie zadań, których inicjatorami i pomysłodawcami są często sami mieszkańcy.

Korzystamy z tych środków kolejny raz. W tym roku przeznaczymy je na przedsięwzięcia w trzech sołectwach. W Paczynie zostanie zmodernizowany plac zabaw, w Kotulinie doposażymy świetlicę, a w miejscowości Kotliszowice odnowimy wiaty przystankowe. To są może drobne przedsięwzięcia, jednak bardzo ważne dla mieszkańców. Cieszymy się, że inicjatywy naszych sołectw spotkały się z aprobatą zarządu województwa – podkreśla Piotr Kunce, zastępca burmistrza gminy Toszek.

Pieniądze trafią do Pławniowic w gminie Rudziniec, bardzo często odwiedzanej przez turystów. Z myślą o nich powstanie tam siłownia – dodaje Krzysztof Obrzut, wójt gminy Rudziniec.

W naszym przypadku środki trafią na zagospodarowanie terenu, na którym mieszkańcy organizują swoje uroczystości – zarówno imprezy, jak i spotkania plenerowe. Pomoc województwa na ten rodzaj zadań, to doskonałe uzupełnienie dla środków, które gmina na ten cel zabezpiecza. Dzięki temu możemy zrobić więcej, na czym skorzystają mieszkańcy – podsumowuje Maciej Gogulla, wójt gminy Pilchowice.

Ładowanie Rozmowy