Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Ferie 2024 w woj. śląskim. Poznaj 10 miejsc, które warto odwiedzić!

Dodano:

Tegoroczne ferie w województwie śląskim rozpoczną się w poniedziałek 29 stycznia i potrwają dwa tygodnie, do 11 lutego. Zastanawiasz się jakie wydarzenia będą w tym czasie odbywać się w województwie śląskim? Szukasz pomysłu gdzie zabrać swoje pociechy? Przygotowaliśmy 15 najciekawszych miejsc w województwie śląskim.

Ferie 2024. Najlepsze atrakcje w województwie śląskim

Ferie spędzone w mieście nie muszą być nudne. Poznaj nasze propozycje miejsc, które warto odwiedzić w ferie 2024:


Kolejkowo - Gliwice

Nie lada atrakcją dla najmłodszych i dorosłych jest "Kolejkowo" - największa makieta kolejowa w Polsce. Znajduje się na terenie gliwickiego Centrum Handlowego Europa Centralna. Na miejscu przenosimy się do dokładnie odwzorowanej rzeczywistości pomniejszonej o 25 razy. Zobaczyć można m.in. miniatury autentycznych budowli ze Śląska np. dworca kolejowego w Gliwicach wraz z peronami, gliwickiego ratusza oraz kamienic. To także jedyna makieta w Polsce, na której pływa statek. 

Teraz w gliwickim Kolejkowie można zobaczyć kilka nowości, np. Miasto z Piernika, powstającą makietę lotniska w Pyrzowicach oraz zupełnie nową makietę przedstawiającą górski krajobraz, a w nim m.in. rzeczywiste miejsca ze Śląska jak Baranią Górę, Trzy Kopce, Telesforówkę i Wiślańską Niagarę. 


Funzeum - Gliwice

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Funzeum, które również znajduje się na terenie gliwickiego Centrum Handlowego Europa Centralna. Na powierzchni 4 tys. metrów kwadratowych mieści się kilkadziesiąt multisensorycznych eksponatów i instalacji wchodzących w skład wystaw "Kolor i Światło". Siedem monochromatycznych pokoi, gra światłem i kolorem czy ciemna, tajemnicza strefa fluo, to tylko część atrakcji, jakie czekają na odwiedzających. W ostatnim czasie Funzeum zostało poszerzone także o nowe interaktywne instalacje edukacyjne.


Sztolnia Królowa Luiza - Zabrze

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to obiekt absolutnie wyjątkowy, powstały w oparciu o jedną z najstarszych kopalń węgla kamiennego Górnego Śląska. Obejmuje przestrzenie zarówno na powierzchni, jak i prawdziwą sieć podziemnych korytarzy, biegnących praktycznie pod samym centrum miasta.

Podziemne trasy turystyczne są największym skarbem Sztolni. To prawdziwa podróż przez czas i przestrzeń. Ze względu na bogactwo i zróżnicowanie górniczych wyrobisk, a co za tym idzie w zależności od wybranego wariantu turysta może:

  • odwiedzić największy podziemny park wielkogabarytowych maszyn górniczych w Europie, 
  • wybrać się w podróż górniczą kolejką Karlik,
  • przemierzyć pokład węgla o grubości ponad 6 metrów,
  • a także mieć możliwość skorzystania z jedynej w swoim rodzaju atrakcji - podziemnego spływu, najdłuższym w Europie odcinkiem sztolni, który czeka na Podziemnej Trasie Wodnej!

 

Planetarium Śląskie - Chorzów

Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku jako pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce. W 2018 roku rozpoczął się proces przebudowy i modernizacji, który zakończono cztery lata później. Obecnie jest to jeden z najnowocześniejszych parków nauki na świecie.

W Planetarium prezentowane są zagadnienia związane z trzema dziedzinami nauki: sejsmologią, meteorologią i astronomią. Niespotykane w innych podobnych miejscach stanowiska ekspozycyjnie nie tylko pokazują różne zjawiska fizyczne, ale także pozwalają ich doświadczać. W Planetarium można przeżyć trzęsienie Ziemi, stanąć tuż przy prawdziwej błyskawicy, czy odbyć symulowany lot w kosmos.

Nowoczesny system projekcyjny pozwala wyświetlić na sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd i zabrać widzów w najdalsze zakątki Wszechświata.

 

Gliwicka Palmiarnia

Gliwicka Palmiarnia położona jest na terenie rozległego Parku im. Chopina, pomiędzy Kłodnicą a Kanałem Kłodnickim. Jej początki sięgają końca XIX wieku, a czas rozkwitu przypadł na lata 20. i 30. ubiegłego stulecia. Obecnie Palmiarnia jest nowoczesną instytucją, egzotyczną oazą w centrum przemysłowego miasta. Oprócz roślin tropikalnych czy kaktusów można tu zobaczyć chociażby owiane złą sławą piranie czy groźne gady.

Obecnie powierzchnia Palmiarni liczy 2000 metrów kwadratowych; najwyższy budynek ma 22 m. W czterech pawilonach tematycznych możemy podziwiać egzotyczne rośliny użytkowe, rośliny tropikalne, sukulenty, a w pawilonie historycznym – palmy, a wśród nich 120-letnie feniksy kanaryjskie. W ostatnich latach powstały cztery ogromne akwaria, w których odtworzone zostały ekosystemy Amazonki, jeziora Tanganika, rzeki azjatyckiej i polskiej.

Choć w poniedziałki obiekt jest zamknięty, to na czas ferii Palmiarnia będzie dostępna siedem dni w tygodniu.

 

Śląski Ogród Botaniczny - Mikołów 

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie Mokrem jest jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu na Śląsku. Podstawowym zadaniem tego miejsca jest ochrona różnorodności biologicznej regionu, działania edukacyjne skierowane do różnych grup wiekowych oraz kształtowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Ogród jest również doskonałym miejscem rekreacji i wypoczynku; prowadzona jest też tutaj działalność naukowa.

Śląski Ogród Botaniczny podzielony jest na pięć pracowni: Pracownię Kolekcji Roślin Ozdobnych, Pracownię Kolekcji Naukowych i Zachowawczych, Pracownię Kolekcji Siedliskowych, Pracownię Edukacji Ekologicznej i Przyrodniczej, Pracownię Studiów nad Systemami Adaptacyjnymi. Wśród kolekcji Śląskiego Ogródu Botanicznego możemy wyróżnić: Kolekcję Sadowniczą tradycyjnych odmian drzew owocowych (jabłonie, wiśnie, grusze i śliwy), Kolekcję Edukacyjną Roślin Energetycznych (m.in. wierzby, proso rózgowe, słonecznik bulwiasty, róża bezkolcowa) oraz Kolekcję Roślin Ozdobnych. W tej ostatniej zachwyt wzbudza Ericarium (Kolekcja Roślin Wrzosowatych) oraz Kolekcja Dendrologiczna (z Sekcją Widnego Lasu, Rododendronów i Magnolii).

 

Leśny Park Niespodzianek - Ustroń

Leśny Park Niespodzianek to zdecydowanie dobre miejsce, które warto odwiedzić z dziećmi. Znajduje się w Ustroniu Zawodziu w Beskidzie Śląskim. Ten niekonwencjonalny ogród zoologiczny, zaskakuje swą formą, pozwala na obcowanie z naturą, dziką przyrodą, rozrywką i edukacją w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego. Wszystko to stanowi nowatorską ideę parku.

Jedną z ciekawszych atrakcji parku są muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających, i które to można karmić z ręki. W zagrodach zobaczymy: żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty. Bez sprzecznie największymi atrakcjami parku są sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowani sokolnicy prezentują ptaki drapieżne i sowy podczas ich lotów.

 

Zagroda żubrów - Pszczyna

Jeszcze nie tak dawno żubry w Pszczynie nie były pokazywane turystom. Żyły w zamkniętym rezerwacie. Wszystko zmieniło z chwilą gdy w pobliżu starówki powstał nowoczesny park, gdzie można zobaczyć te sympatyczne olbrzymy. Cała wycieczka nie powinna zająć więcej niż 2-3 godziny. W jej trakcie warto zobaczyć karmienie żubrów odbywające się mniej więcej co dwie godziny.

Życie żubrów można obserwować z pomostu widokowego, ale to nie jedyna atrakcja przyrodnicza. Na rodziny z dziećmi czekają także muflony, jelenie, sarny, dziki a także sporo gatunków ptactwa – kaczki, gęsi i łabędzie. Obiekt jest świetnie przygotowany na ruch turystyczny. Tablice informacyjne pomagają zrozumieć życie zwierząt i całego ekosystemu. W bardzo przystępny sposób przedstawiono to także w filmie oraz interaktywnym muzeum.

 

Muzeum Pożarnictwa - Mysłowice

ednym z ciekawszych miejsc, do którego warto w tym czasie się wybrać - jest Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. To największa tego typu placówka w kraju i jedna z największych w Europie. W muzeum można z bliska przyjrzeć się:

  • historycznym wozom konnym,
  • pompom wodnym,
  • prawdziwym mundurom strażackim
  • oraz poznać specjalistyczne wyposażenie.

Dodatkowo można zobaczyć różne pojazdy pożarnicze, w tym najstarszy samochód z 1913 roku. Interesująca jest także kolekcja sikawek konnych i ręcznych. Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem trwa ok. 1 – 1,5 h. Obiekt jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodziców z małymi dziećmi. Jest wyposażone w podjazdy, windy i przewijak. To miejsce to historia, nauka i przygoda w jednym.

 

Park Miliona Świateł - Zabrze

Kąpielisko Leśne w Zabrzu kolejny raz zmieniło się w bajkowy park świateł, ale tym razem mamy okazję zobaczyć w tym miejscu zupełnie nowe instalacje! Zaskakujące, interaktywne iluminacje wystawy pn. „Alicja – Park Miliona Świateł” ponownie przyciągają do miasta tysiące gości chcących podziwiać nową ekspozycję. 

Projekt rozświetlania Kąpieliska działa w mieście już trzeci rok, ale w tym sezonie organizatorzy zaskoczyli wszystkich nowym, premierowym tematem. Od października można odwiedzić w Zabrzu Magiczną Krainę Alicji. Tematyczna instalacja świetlno-muzyczna wprowadzi zwiedzających w wyjątkowy nastrój i zanurzy ich w baśniowe krajobrazy z powieści Lewisa Carrolla.

W Parku Miliona Świateł na terenie Kąpieliska Leśnego goście mogą podziwiać iluminacje i pokazy świetlne, które zostały zaprojektowane z myślą o rodzinach z dziećmi oraz seniorach spędzających czas z wnukami. Przygotowano także wiele świetlistych niespodzianek dla zakochanych.

Na odwiedzających czeka łącznie 16 stref scenograficznych, na które składa się ponad 200 indywidualnych iluminacji. Cała wystawa została rozświetlona ponad milionem wielobarwnych i energooszczędnych diod LED. Jedną z wielu atrakcji w parku jest labirynt o powierzchni ponad 500 m kw. W jego wnętrzu można znaleźć kolejne świetlne rzeźby.

 

Bajka Pana Kleksa - Katowice 

Bajka Pana Kleksa - to miejsce, w którym poprzez balansowanie pomiędzy fantazją i nauką rozwija się w dzieciach chęć odkrywania świata. 

Czeka na Was: 

  • 1400 m2 łamigłówek, eksperymentów i zagadek,
  • 9 stref tematycznych inspirowanych przygodami Pana Kleksa,
  • Interaktywna przestrzeń dla rodzicow i dzieci,
  • Kultowa powieść Jana Brzechwy opowiedziana w nowy, wspólczesny sposób.

Poza świetną zabawą dzieci mogą wziąć udział w niesamowitych warsztatach naukowych prowadzonych przez naukowców dr. Paj-Chi-Wo oraz Wielkiego Elektronika którzy sprawią, że wizyta w Bajce będzie niezapomnianą przygodą dla całej rodziny! 

 

Aquadrom - Ruda Śląska

Park Wodny Aquadrom w Rudzie Śląskiej to od 12 lat ważny punkt na regionalnej mapie miejsc rozrywki i wypoczynku przeznaczonych dla całych rodzin! Składa się z trzech stref: Rekreacji, Sportu i Saunarium. Aquadrom to sześć zjeżdżalni - małych i dużych, jedenaście basenów - płytkich i głębokich, w tym baseny sportowy i z ruchomym dnem, a także specjalna 7-metrowa tuba dla płetwonurków. Saunarium to strefa nietekstylna. Miejsce dla osób pełnoletnich ceniących sobie kameralny nastrój, ciszę i zdrowy tryb życia. Posiada jedną z największych saun w Polsce - Fest Hicę.

 

Dolomity Sportowa Dolina - Bytom

Nie trzeba daleko wyjeżdżać z aglomeracji śląskiej, by móc przyjemnie, aktywnie i zdrowo spędzić czas. W Bytomiu działa Dolomity Sportowa Dolina, gdzie każdy znajdzie zajęcie dla siebie. Jest to bardzo przyjazne miejsce, które warto odwiedzić całą rodziną.

Dolomity Sportowa Dolina mimo że znajdują się na terenie miasta kojarzonego z górnictwem, promują ekologiczny i zdrowy tryb życia. W zimie można tutaj jeździć na nartach i snowboardzie. Działają trzy wyciągi o łącznej długości 700 metrów. Gdy warunki pogodowe pozwalają, stok jest sztucznie naśnieżany. Najmłodszym dzieciom udostępniono karuzelę do nauki jazdy na nartach a także park zimowy. Działa tutaj całoroczny stok narciarski.

Na terenie obiektu obowiązuje zakaz ruchu kołowego, co czyni to miejsce przyjaznym i ułatwia opiekę nad dziećmi. Jest tutaj odpowiednie zaplecze gastronomiczne, działają wypożyczalnie sprzętu.

 

Egzotarium - Sosnowiec

2 grudnia otwarte zostało Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu. Od tego czasu miejsce to niekwestionowany hit. Wnętrza robią ogromne wrażenie.

W budynku powstała duża sala edukacyjna, wyposażona w komputery, mikroskopy, systemy multimedialne itp. gdzie m.in. uczniowie okolicznych szkół będą mogli odbywać lekcje przyrody, biologii, geografii. Będą się tam odbywać warsztaty, wykłady, wystawy, a wszystko to przy pięknym widoku na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni. Powstało również mini kino, w którym każdy odwiedzający będzie mógł obejrzeć film edukacyjny, dotyczący rodzimej przyrody. Korytarze i hole CEE zostały przestrzenią ekspozycyjną dla wystaw stałych i czasowych. W budynku powstaje również kawiarnia.

Ścieżkę edukacyjną wewnątrz budynku zwiedzający będzie zaczynał od poziomu -1. W tej części CEE znajdą się olbrzymie akwaria z rodzimymi gatunkami ryb, a także z rybami z całego świata, m.in. duch amazoński, pielęgnica szmaragdowa, arowana srebrna, płaszczki słodkowodne i pirania pacu. W terrariach będzie można podziwiać też gady i owady, znajdzie się tam m.in. wąż chiński i pająk topik, anakonda zielona (odpowiednik rodzimego zaskrońca), ptaszniki i drzewołazy dendrobates – jadowite żaby, które o stopniu swojej jadowitości informują poprzez zabarwienie skóry.

Następnie ścieżka edukacyjna prowadzi zwiedzającego do palmiarni na poziom parteru. Palmiarnia nie będzie jak dotychczas jedynie ogrodem botanicznym. Na tym poziomie głównymi eksponatami są rośliny, ale wśród roślin projektantom udało się znaleźć miejsce także dla zwierząt m.in. legwan zielony, żółw żabuti, bazyliszek płatkogłowy, bazyliszek pręgowany, boa dusiciel, pyton rombowy, pyton siatkowany, boa tęczowy brazylijski, anolis kubański, kajman okularowy, badylarka pospolita czy też tukan wielki.

Sama palmiarnia podzielona została na trzy strefy: strefę klimatu śródziemnomorskiego, strefę pustynną i tropikalną, a w każdej panują inne warunki. Sterowanie klimatem odbywa się poprzez zapewnienie prawidłowej temperatury, wilgotności i światła, tak aby warunki zbliżone były jak najbardziej do tych panujących w naturze. Podróż po Egzotarium kończyć się będzie na szczycie rampy, która kieruje zwiedzających na poziom +1. W tym miejscu znajduje się sala edukacyjna, przestrzeń wystawiennicza wystaw stałych czasowych, kino edukacyjne, a także w kawiarnia, w której zwiedzający będą mogli odpocząć po długim zwiedzaniu.

Otoczenie również pełni rolę edukacyjną. Wzdłuż szklanej elewacji palmiarni został wybudowany długi zbiornik wodny, gdzie utworzono rodzime zbiorowisko szuwarowe. To siedlisko porasta brzegi cieków i zbiorników wodnych – szuwar jest odzwierciedleniem biotopu znajdującego się pierwotnie nad brzegiem rzeki Przemszy. Wraz z rozwojem antropopresji i rozwojem turystyki, coraz więcej bagien i terenów jest osuszanych, a co za tym idzie, tego typu siedliska są niszczone – w tym miejscu zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć rośliny, które są zagrożone wyginięciem.

Integralną częścią budynku jest Park Bioróżnorodności, który już od dłuższego czasu cieszy oczy mieszkańców. W zreawitalizowanym Parku Jana Fusińskiego nasadzonych zostało kilkadziesiąt tysięcy krzewów i drzewa, powstały oczka wodne, domki dla owadów, budki dla nietoperzy i budki lęgowe dla ptaków. Przebudowywane zostały ścieżki dla pieszych oraz schody tak, aby z parku mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Powstały również toalety, ustawiono nowe ławki, a cały park został ogrodzony.

 

Alpaka Farm - Ruda Śląska

Alpaka Farm to wyjątkowe miejsce na mapie Rudy Śląskiej, które działa od 2016 roku. Na ten moment "raj dla miłośników alpak" znajduje się w Kochłowicach. Odwiedzający mogą tam nie tylko zobaczyć, ale także pogłaskać alpaki bądź zakupić produkty z ich wełny.

Farmę prowadzą pani Dominika wraz z mężem. Farma działa od marca 2016 roku, ale możliwość odwiedzin i wejścia na teren wybiegu pojawiła się w 2018 roku. Wizyta na farmie to zabawa dla całej rodziny – puchate zwierzątka nie tylko cieszą oko, ale niektóre mogą brać również udział w alpakoterapii. Właściciele wykorzystują również wełnę alpak do wyrobu odzieży czy pościeli. Zwiedzanie odbywa się w kilkuosobowych grupach – przed udaniem się na farmę, najlepiej umówić się na konkretny termin.

Ładowanie Rozmowy