Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

150 tys. zł dotacji dla działkowców

Dodano: , źródło: metropoliagzm.pl

Działkowcy będą mogli ubiegać się o dotacje z budżetu miasta, m.in. na chodniki i oświetlenie.

 

Uchwałę w tej sprawie jednogłośnie podjęli dąbrowscy radni

 

W Dąbrowie Górniczej funkcjonuje 14 Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD). Są zrzeszone w Polskim Związku Działkowców albo funkcjonują jako samodzielne stowarzyszenia. Wkrótce będą mogły korzystać z dofinansowań, które pomogą im w rozwoju. Dotyczyć będzie to budowy lub modernizacji infrastruktury ogrodowej, znajdującej się na częściach wspólnych, z których korzystają wszyscy działkowcy.

Ta uchwała była oczekiwana przez mieszkańców. Zainteresowanie pozyskaniem dotacji pojawiało się m.in. podczas spotkań dotyczących budżetu partycypacyjnego. Przedstawiciele wielu ROD mają plany inwestycyjne, chcą wykonać chodniki, oświetlenie albo termomodernizację domu działkowca. Teraz będzie im łatwiej to zrealizować – podkreśla Robert Kazimirski, przewodniczący komisji budżetowej Rady Miejskiej.

W budżecie miasta na ten cel zostanie zabezpieczone 150 tys. zł.

Dotacja będzie mogła pokryć 80% kosztów planowanego przedsięwzięcia, 20% będą musiały stanowić środki własne ROD lub pozyskane przez nie z innych źródeł.

ROD aktywnie tworzyły tę uchwałę. Projekt został przedyskutowany z działkowcami, a nie powstał zza urzędniczego biurka. Działkowcy wiedzą, na jakie wsparcie mogą liczyć i jak dzięki niemu układać swoje plany inwestycyjne – zaznacza Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Spotkania z działkowcami rozpoczęły się we wrześniu. Odbyły się cztery, w czasie których wszyscy przedstawiciele ROD mogli przedstawić swoje pomysły i porozmawiać o zapisach uchwały – tłumaczy Magdalena Mike, zastępca naczelnika Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej UM.

Cieszę się, że ta sprawa została tak szybko załatwiona. Wiem, że działkowcy są zainteresowani pozyskaniem środków na rozwój – przyznał radny Grzegorz Jaszczura.

Każdy z ROD będzie mógł ubiegać się o dotację raz na dwa lata. Wnioski będą przyjmowane do końca kwietnia. W marcu zostanie ustalony termin rozpoczęcia tegorocznego naboru.

Ładowanie Rozmowy