Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Defibrylatory – warto wiedzieć gdzie ich szukać

Dodano:

Nie od dziś wiadomo, że defibrylator może uratować życie. Jego użycie na wczesnym etapie zatrzymania akcji serca zwiększa szansę przeżycia z 5% do aż 70%. Jest też łatwy w użyciu, bowiem większość takich aparatów to jest na tyle intuicyjne, że nie wymaganie jest żadne specjalistyczne szkolenie. Krok po kroku instruuje jakie czynności należy wykonać

Gdzie jest ich najwięcej?

Śląskie i mazowieckie to dwa województwa z największą liczbą czynnych aparatów AED – 200-300 sztuk oraz największą liczbą stacjonarnych AED - 200-300 sztuk. Śląskie przoduje też w liczbie województw z największą liczbą mobilnych AED – 40-70 oraz z największą liczbą aparatów dostępnych całą dobę – 140-170 sztuk. Tak przynajmniej wynika z mapy https://www.ratujzsercem.pl.

Jeśli chodzi o liczbę tych urządzeń w naszym regionie, to najwięcej posiadają ich Katowice - 89, co daje trzecie miejsce w kraju po Warszawie i Krakowie. Jeśli chodzi o inne miasta z naszego regionu, to:

  • Gliwice mają 39,
  • Ruda Śląska - 26,
  • Rybnik - 17,
  • Żory - 13,
  • Tarnowskie Góry i Sosnowiec po 11,
  • Dąbrowa Górnicza i Bytom po 10,
  • Jastrzębie-Zdrój i Tychy po 9,
  • a Chorzów, Zabrze, Mikołów, Siemianowice Śląskie po 8,
  • Bieruń i Pszczyna po 6,
  • Będzin, Wodzisław Śląski i Zawiercie po 5.

Jeśli chodzi o liczbę defibrylatorów przypadających na jednego mieszkańca, to dla przykładu w Bytomiu gdzie mamy ich 10, jedno takie urządzenie przypada na ponad 17 tysięcy, a w Chorzowie mających ich 8 jest to już ponad 22 tysiące. W znacznie lepszej sytuacji pod tym względem są mieszkańcy Katowic - 1 aparat na ponad 7 tysięcy katowiczan. W przypadku obywateli Rudy Śląskiej jest to jedno urządzenie na ponad 6 tysięcy mieszkańców, a w Żorach jedno na ponad 4 tysiące.

Basen, przychodnia, urząd

Na stronie https://www.ratujzsercem.pl. można znaleźć dokładne lokalizacje defibrylatorów w Polsce. W Katowicach można je znaleźć m.in.:

  • w Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej (ul. Krasińskiego 8),
  • w Bibliotece Śląskiej (Plac Rady Europy 1),
  • w Urzędzie Miasta (ul. Młyńska 4).

W wykazie tym poza lokalizacją apratów AED podana jest informacja czy są one dostępne bez ograniczeń, czy tylko dla pracowników i w godzinach pracy urzędu, sklepu czy też otwarcia obiekty np. basenu. Podobna sytuacja jest praktycznie w każdy miejscu. Wynika to między innymi z faktu, że AED dostępne dla wszystkich są sytuowane w miejscach, gdzie przewija się najwięcej osób. Tak jest między innymi w Centrum Przesiadkowym w Mikołowie jak też na terenie Międzynarodowego Dworca Autobusowego — Centrum Przesiadkowe ul. Sądowa 5 w Katowicach, gdzie przebywa znaczna liczba pasażerów i to praktycznie przez całą dobę. Zdarza się też, że zewnętrzny defibrylator jest jedynym takimi aparatami w okolicy jak, chociażby AED na siedzibie OSP Kamionka przy ul. Paprotek. Dodatkowo takie aparaty muszą być odpowiednio zabezpieczone w kapsułach gwarantujących, iż między innymi odpowiednią temperaturę.

Jeśli chodzi o służby, to są one na wyposażeniu jednostek śląskiej policji. W czerwcu 2021 roku otrzymały je 32 jednostki. Z kolei straż pożarna ma je zwykle na stanie swoich wozów bojowych. Dotyczy to nie tylko jednostek zawodowych, ale też ochotniczych. Tylko w powiecie mikołowskim są one w zestawach wyjazdowych aż 18 jednostkach, zaś w dwóch przypadkach jednostki posiadają AED zamontowane na zewnątrz jednostki. Tak jest między innymi Ochotnicza Straż Pożarna Łaziska Średnie, Św. Barbary 9.

Ładowanie Rozmowy