Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jaką rolę w procesie rekrutacji odgrywa Hiring Manager?

Dodano: , źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Nad całością procesu rekrutacyjnego czuwa rekruter - to jasne. Jednak czy zawsze samodzielnie przechodzi przez wszystkie etapy rekrutacji i sam podejmuje istotne decyzje? Niekoniecznie. Aby rekrutacja była jak najbardziej skuteczna i przeprowadzona w profesjonalny sposób, do rekrutera powinien dołączyć Hiring Manager. Jak powinna kształtować się ich współpraca? Jak razem podjąć decyzję o zatrudnieniu wybranego kandydata? Odpowiadamy na najważniejsze pytania – zapraszamy do artykułu.

Hiring Manager – dlaczego uczestniczy w procesie rekrutacji?

Jeśli w firmie istnieje zapotrzebowanie na nowy wakat, oczywiście jest to powód do radości. To jednoznaczny sygnał, że organizacja się rozwija, że pozyskała nowych klientów, że czekają ją kolejne, nowe wyzwania. Z drugiej jednak strony to bardzo odpowiedzialne zadanie – wszak trzeba zatrudnić nowego pracownika, który nie tylko będzie posiadał odpowiednie kwalifikacje i kompetencje, ale także będzie pasował do zespołu.

Aby tak się stało, w rekrutację musi zaangażować się Hiring Manager - to osoba, która po stronie biznesu jest odpowiedzialna za zatrudnienie nowego pracownika. Czy to znaczy, że Hiring Manager powinien wybrać się na szkolenie rekrutacja i selekcja? Oczywiście może, ale wcale nie musi. Hiring Manager może bowiem korzystać z pełnego wsparcia profesjonalnych specjalistów ds. rekrutacji, którzy pomogą mu w ustaleniu niezbędnych szczegółów i będą czuwać nad kolejnymi etapami procesu.

Rola Hiring Managera w trakcie całego procesu – kiedy jego wsparcie jest niezbędne?

Jeszcze przed rozpoczęciem procesu, Hiring Manager i rekruter powinni spotkać się i ustalić kilka niezbędnych kwestii. Przede wszystkim warto omówić profil idealnego kandydata - oczekiwane wykształcenie, wiedza kierunkowa, niezbędne i mile widziane kwalifikacje, cechy osobowościowe itp. Dzięki temu rekruter będzie wiedział, w jaki sposób skonstruować ogłoszenie o pracę i jakich umiejętności szukać wśród potencjalnych kandydatów. Hiring Manager wraz z rekruterem powinni ustalić także budżet oraz wymiar etatu, w jakim pracować ma nowa osoba. Warto określić również, jaka możliwa ścieżka kariery czeka na nową osobę.

Po ustaleniu profilu kompetencyjnego warto ułożyć jeszcze dalszy plan działania, który będzie zawierał m.in.:

  • w jaki sposób będzie przebiegała weryfikacja CV – czy rekruter będzie analizował CV samodzielnie, czy ma przesyłać aplikacje do Hiring Managera,
  • zadania bądź testy dla potencjalnych kandydatów,
  • dostępność managera na spotkania z kandydatami,
  • ogólny scenariusz rozmowy rekrutacyjnej.

Oczywiście samo ułożenie planu to nie wszystko, trzeba się jeszcze go trzymać bądź w razie konieczności – na bieżąco modyfikować. Warto pamiętać, że Hiring Managerowie zazwyczaj mają bardzo napięty grafik, dlatego często mimo najszczerszych chęci okazuje się, że nie są w stanie tak bardzo zaangażować się w proces, jakby tego chcieli. Dlatego może zdarzyć się tak, że ustalony wcześniej harmonogram trzeba będzie delikatnie zmienić. Co nie znaczy, że zmiana ta ma wykluczyć asystę Hiring Managera w procesie – bez współpracy na linii biznes-HR ciężko będzie wyłonić tego jedynego, idealnego kandydata.

To w końcu Hiring Manager ma specjalistyczną wiedzę, dzięki której jest w stanie zweryfikować poprzednie doświadczenie zawodowe kandydata czy sprawdzić przygotowane wcześniej testy i zadania rekrutacyjne. Dodatkowo jest osobą, która na co dzień pracuje z Zespołem więc wie, jakimi cechami charakteru powinien wyróżniać się nowy pracownik – tak, aby dopasować się do pozostałych członków grupy. Poza tym to w końcu Manager będzie na co dzień pracować z daną osobą, musi więc osobiście ocenić szanse na udaną współpracę. To niezaprzeczalny argument za tym, że Hiring Manager musi aktywnie uczestniczyć w rekrutacji.

Dobrze zdefiniowany i ułożony proces rekrutacji to gwarancja wybrania idealnego kandydata. Aby wyłoniona osoba faktycznie była idealna, warto, aby w procesie uczestniczył i profesjonalny rekruter, i Hiring Manager. Dzięki temu unikamy ryzyka popełnienia błędu rekrutacyjnego, a sam proces przebiega szybciej i sprawniej. Udana współpraca działu HR i biznesu to także o wiele lepsze doświadczenia kandydatów podczas rekrutacji, co z kolei wpływa na pozytywną opinię o pracodawcy na zewnątrz.

 

 

Ładowanie Rozmowy