Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Czym się różnią powietrzne i gruntowe pompy ciepła?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany

Wspólny mianownik każdej pompy ciepła

Zacznijmy od tego, co łączy te dwa rodzaje pomp ciepła. Niezależnie od tego, skąd pompa ciepła pobiera energię, czy to z powietrza, czy z gruntu, jej działanie opiera się na roli czynnika chłodniczego i odpowiednim sprężeniu pobranej energii, w wyniku czego wytwarzane jest ciepło użytkowe. Technologia działania, która finalnie generuje ciepło użytkowe, podobna jest do tej, która wykorzystywana jest w lodówkach. Za najważniejsze elementy budowy pompy ciepła uznaje się sprężarkę, skraplacz, parownik i zawór rozprężny oraz wspomniany czynnik chłodniczy w postaci cieczy pod niskim ciśnieniem, który wrze w niskiej temperaturze (rzędu kilku stopni C), pobierając ciepło z dolnego źródła. Następnie przetwarza je za pomocą sprężarki i pod wysokim ciśnieniem dostarcza je do skraplacza, gdzie przekazuje do instalacji c.o. Z kolei  kiedy pompy ciepła mają chłodzić, zamiast grzać, cały proces jest odwrócony i czynnik chłodniczy odzyskując ciepło z instalacji, odprowadza je na zewnątrz. To, co łączy wszystkie pompy ciepła to fakt wykorzystywania  naturalnych zasobów (zasoby te są samoodnawiające się), których przemiana w ciepło użytkowe nie generuje zanieczyszczeń, takich jak dym, popiół czy zagrażający zdrowiu i życiu niebezpieczny czad.

 

Pompa typu powietrze-woda

Powietrzna pompa ciepła, czyli typu powietrze-woda, jest instalacją, która energię do ogrzania domu pobiera z powietrza. Jest to możliwe dzięki specjalnemu wiatrakowi, który wymusza przepływ powietrza przez parownik, dzięki czemu pompa ciepła pozyskuje  temperaturę z powietrza oraz przekazuje ją układowi chłodniczemu. Ze względu na swoją mało skomplikowaną budowę pompa ciepła tego typu jest najmniej wymagająca jeśli chodzi o montaż — trwa on około dwóch dni i nie wymaga dużych rewolucji na przydomowym terenie, pompa ta jest też najtańsza w montażu. Można ją podłączyć do już istniejącej instalacji grzewczej, gdzie ciepło finalnie trafia do kaloryferów lub instalacji ogrzewania podłogowego. Sprawdzi się praktycznie w przypadku każdego domu jednorodzinnego, niezależnie od wielkości działki na której stoi budynek, warunków terenowych itp. Pompa ciepła typu powietrze-woda zajmuje niewiele miejsca — montowana jest bezpośrednio na elewacji domu albo na dopasowanym do niej podeście. Co ciekawe, ten typ pompy ciepła może być z powodzeniem zainstalowany również przy przydomowych basenach i pełnić przy nich funkcję podgrzewającą wodę w zbiorniku.

 

Pompa typu grunt-woda

Gruntowa pompa ciepła, czyli typu grunt - woda działa technologicznie podobnie jak pompa ciepła, która czerpie energię z powietrza, ale różnica polega na tym, że zamiast wykorzystywania temperatury powietrza zewnętrznego, używa się, jako wymiennika dolnego źródła, kolektory głębinowe, które wypełnione są płynem o niskiej krzepliwości, będącym w stanie odebrać ciepło spod ziemi i oddać je w dalszej kolejności do instalacji. Kolektory mogą być poprowadzone głęboko pod poziom gruntu - mówimy wtedy o kolektorach w układzie pionowym, albo w układzie horyzontalnym, gdzie kolektory biegną pod ziemią poziomo. Jako że pod gruntem na odpowiedniej głębokości temperatura jest zawsze stała i dodatnia, taki zamknięty układ wydaje się bardziej stabilny i efektywny niż pompa powietrze - woda, ponieważ pozostaje w pełni niezależny od warunków pogodowych czy temperatury powietrza. Niektóre gruntowe pompy ciepła ponadto mają możliwość wykorzystania technologii gorącego gazu, opatentowanej przez firmę Thermia. Technologia ta pozwala na uzyskanie przy okazji ogrzewania domu ciepłej wody użytkowej, którą zużyć można do celów sanitarnych. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że gruntowe pompy ciepła działają ciszej od powietrznych, co może mieć znaczenie, gdy mieszkamy z dala od zgiełku miasta i chcemy się cieszyć ciszą i spokojem.

 

Powietrzne i gruntowe pompy ciepła są bardzo dobrymi alternatywami dla tradycyjnych metod grzewczych. Jako energię do ogrzewania wykorzystują odnawialne jej źródła, co czyni te instalacje jednymi z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Pompy ciepła w Bielsku-Białej, Katowicach czy innych miastach, w których takie rozwiązania zaczynają funkcjonować, są urządzeniami, których żywotność szacuje się na około 20 lat. Właściciele domów, którzy z kolei już od lat posiadają pompy ciepła na terenie swoich posesji, chwalą te instalacje za bezproblemową eksploatację i wydajność.

 

Ładowanie Rozmowy