Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

ZTM po raz pierwszy w historii wypowiedział umowę przewoźnikom!

Dodano: , źródło: ZTM

ZTM wypowiedział cztery umowy przewoźnikom A21 i V-Bus z Żor. Powodem rozwiązania kontraktów ma być niezadowalający stopień realizacji rozkładów jazdy.

ZTM wypowiedział umowę przewoźnikom

Jak informują urzędnicy metropolii, ZTM po raz pierwszy wypowiada umowy przewoźnikowi. Dotychczas, w ponad 3-letniej historii ZTM, organizator komunikacji miejskiej motywował przewoźników do przestrzegania zobowiązań wynikających z umów przewozowych. Takiej sytuacji jak teraz, tzn. rozwiązania kontraktów w trybie natychmiastowym z jednoczesnym naliczeniem kar, jeszcze nie było. 

– To była trudna decyzja, bo obarczona dużym ryzykiem wynikającym z tego, że w miejsce dotychczasowego przewoźnika trzeba znaleźć innego. To nie jest łatwe zadanie, bo zdajemy sobie sprawę, jaką sytuację kadrową w grupie kierowców mają w Polsce firmy przewozowe – przyznaje Klaudia Matuszna z Zarządu Transportu Metropolitalnego w Katowicach. – Stopień realizacji kursów nie spełniał ani naszych wymagań, ani oczekiwań pasażerów. Wypowiedzenie umowy było trudną decyzją, bo ciągnie ze sobą szereg konsekwencji, ale nie mogliśmy dłużej tolerować takiej sytuacji – dodaje Matuszna.

 Wypowiedziane umowy z firmami A21 i V-Bus podpisał jeszcze poprzedni organizator komunikacji miejskiej – KZK GOP, pierwszą w 2014 roku.  

Co dalej z połączeniami ZTM?

ZTM wskazuje, że zanim zdecydowano się na wypowiedzenie umów, przewoźnikom wyznaczano terminy, do których mieli uporać się z trudnościami w realizacji rozkładów jazdy. Do konsorcjum wysłano „Wezwania do prawidłowej realizacji umowy”, a przedstawicieli zaproszono na spotkanie. Organizator transportu jednocześnie informuje pasażerów linii 96, 154, 231, 672 i 672N, że zadbał już o zastępstwo za konsorcjum. Linie 672 i 672N obsługiwana będzie przez inne przedsiębiorstwa komunikacyjne od 10 listopada 2022 r. 

Ładowanie Rozmowy