Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Zmarł biskup senior Jan Wieczorek. Był pierwszym biskupem gliwickim

Dodano: , źródło: Diecezja Gliwicka, fot. Diecezja Gliwicka

Biskup Jan Wieczorek zmarł wieczorem w środę 13 września. Miał 88 lat. W latach 1981–1992 był biskupem pomocniczym opolskim, a w latach 1992–2011 – biskupem diecezjalnym gliwickim.

Biskup Wieczorek zmarł w wieku 88 lat

Pochodzący z Bodzanowic koło Olesna kapłan w 1992 roku został mianowany ordynariuszem nowej diecezji gliwickiej przez papieża Jana Pawła II. Diecezja ta weszła wówczas w skład metropolii katowickiej. Posługę duszpasterską w Gliwicach pełnił do 2011 roku, kiedy to zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI przeszedł na emeryturę. W tym samy roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Gliwic.

Przypomnijmy, że w 1994 roku utworzył wyższe seminarium duchowne z tymczasową siedzibą w Nysie. Ustanowił też sanktuaria w Lubecku i w Rudach, a także erygował Diecezjalne Domy Rekolekcyjne w Mochowie i Zabrzu-Biskupicach oraz Dom Pomocy Społecznej w Wisznicach. Co więcej, w roku objęcia diecezji gliwickiej powołał diecezjalny oddział Caritas.

Biskup senior Jan Wieczorek zmarł 13 września 2023 roku.

- Dziś wieczorem w wieku 88 lat odszedł do Pana Bp Jan Wieczorek - pierwszy Biskup Gliwicki. Szczegóły dotyczące uroczystości pogrzebowych zostaną podane w najbliższym czasie – poinformowała diecezja gliwicka.

 

 

Nie podano jeszcze daty pogrzebu.

Ładowanie Rozmowy