Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Wesela i wycieczki główną przyczyną wzrostu liczby zakażonych koronawirusem

Dodano: , źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach


W środę, 26 sierpnia, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach poinformował, że w województwie odnotowano 114 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. Okazuje się, że tak duży przyrost zachorowań związany jest z wycieczką i weselem.


10 sierpnia 25-osobowa grupa emerytów i rencistów z Częstochowy pojechała na 4-dniową wycieczkę do jednego z kurortów w powiecie nyskim. Kiedy wrócili do swoich domów, okazało się, że jedna osoba źle się czuje. Zgłosiła się do sanepidu i wszyscy uczestnicy wyjazdu trafili do kwarantanny. Przebadano ich także pod kątem obecności wirusa. Dziś zakażonych jest już 16 osób w przedziale wiekowym od 50 do 80 lat.


Kolejna grupa zakażonych zaraziła się podczas wesela, które miało miejsce blisko 2 tygodnie temu w jednej z gmin powiatu rybnickiego. Uroczystość nie należała do hucznych, ponieważ uczestniczyło w niej 30 osób, ale i w tej grupie znalazła się osoba zakażona koronawirusem. Jak podaje biuro prasowe Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, wszyscy weselnicy, wraz z parą młodą, trafili do kwarantanny, a obecnie 6 z nich jest w izolacji domowej ze względu na dodatni wynik pobranej do badań próbki.  


Źródło zakażeń zidentyfikowano także w jednym z zakładów przetwórczych w powiecie kłobuckim, który zatrudnia 400 osób. Obecnie choruje już 18 pracowników, z których 8 to mieszkańcy tego powiatu, a pozostali są z województwa łódzkiego. Z kolei 77 osób przebywa w kwarantannie. Zakład jest pod ścisłym nadzorem służb sanitarnych.


Mieszkańcy naszego województwa mogą spodziewać się także kontroli prowadzonych przez inspektorów sanitarnych, którzy sprawdzają czy mieszkańcy i przedsiębiorcy przestrzegają zasady reżimu sanitarnego.  Tylko w miniony weekend skontrolowano 745 domów weselnych i wystawiono 32 pouczenia. Sprawdzone zostały też m.in. sklepy (4883), autobusy (371, a kontroluje je policja) oraz kluby dyskotekowe (129). Należy przypomnieć, że lokale te mogą obecnie prowadzić jedynie działalność gastronomiczną. Okazuje się, że nie wszyscy stosują się do panujących obostrzeń.


- W jednym z klubów, w Bytomiu, inspektorzy zastali jednak bawiące się w najlepsze przy muzyce osoby, które oczywiście nie przestrzegały przepisów sanitarnych. W tym przypadków sanepid ukarał właściciela decyzją administracyjną – czytamy w komunikacie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

fot. pixabay.com

Ładowanie Rozmowy