Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

W Świętochłowicach zanosi się na referendum - prezydenci śląskich miast udzielili poparcia Danielowi Begerowi

Dodano:

Pod koniec ubiegłego tygodnia w sieci pojawił się list poparcia dla Daniela Begera, prezydenta Świętochłowic, podpisany przez włodarzy 9 śląskich miast, a także przez Prezesa Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Sygnatariusze listu udzielają poparcia obecnemu prezydentowi Świętochłowic, a jednocześnie apelują do mieszkańców, aby ci dali szansę swojemu gospodarzowi i nie odwoływali go ze stanowiska.

List poparcia podpisało łącznie 10 osób - oprócz prezesa ZGZM Kazimierza Karolczaka list podpisali: Grażyna Dziedzic – prezydent Rudy Śląskiej, Andrzej Dziuba – prezydent Tychów, Andrzej Kotala – prezydent Chorzowa, Marcin Krupa – prezydent Katowic, Małgorzata Mańka-Szulik – prezydent Zabrza, Adam Neumann – prezydent Gliwic, Rafał Piech – prezydent Siemianowic Śląskich, Mariusz Wołosz – prezydent Bytomia oraz Dariusz Wójtowicz – prezydent Mysłowic.

Co najmniej od 2018 roku w Świętochłowicach trwa nieustanna, polityczna wojna

Od czasu wyborów samorządowych w 2018 w Świętochłowicach gospodarzem miasta jest Daniel Beger. Zmiana na stanowisku prezydenta nie spodobała się tej części mieszkańców, którzy uważają, że nowy zarząd miasta nie radzi sobie z jego problemami, a samego Daniela Begera uważają za niekompetentnego.

Z kolei nowy zarząd Świętochłowic tłumaczy, że trudna sytuacja, w jakiej znajduje się miasto, wynika z lat zaniedbań, jakich dopuścił się poprzedni prezydent, Dawid Kostempski. Teraz część mieszkańców jest na tyle zdeterminowana, że chce zorganizowania referendum. Aby takowe doszło do skutku, inicjatorzy muszą zebrać 3700 podpisów – na chwilę obecną mają ich już około 1500.

Treść listu poparcia dla Daniela Begera:

My, niżej podpisani, prezydenci śląskich miast oraz przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyrażamy poparcie dla działań daniela Begera, Prezydenta Miasta Świętochłowice.

W naszej ocenie, trudna sytuacja, w której znalazły się Świętochłowice wymaga odważnych i konsekwentnych działań. Miasto szczególnie potrzebuje skutecznego gospodarza, który zmierzy się z narastającymi przez lata trudnościami natury społecznej i gospodarczej oraz zmniejszy skalę zaniedbań w obszarach kluczowych dla mieszkańców.

Choć działa w niezwykle trudnych okolicznościach – Daniela Begera cechuje determinacja w walce o dobro świętochłowiczan. Dał się też poznać jako człowiek dialogu, co doceniamy w sposób szczególny, mając świadomość, że współpraca jest warunkiem rozwoju całej Metropolii.

Jednocześnie zwracamy się z apelem do mieszkańców Świętochłowic, aby w ślad za zaufaniem, którym obdarzyli Daniela Begera podczas wyborów samorządowych w 2018 r., dali nowemu prezydentowi czas na uporanie się z problemami miasta.

Jako doświadczeni samorządowcy wiemy, że rok to za mało, aby podołać wyzwaniom, które muszą podjąć Świętochłowice. W naszej ocenie niezbędna jest dłuższa perspektywa, by w pełni uczciwie i sprawiedliwie ocenić działania prezydenta.

Do samego listu poparcia Daniel Beger odniósł się w mediach społecznościowych: 

 

Ładowanie Rozmowy