Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

W Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie grasuje złodziej! Kradnie sadzonki pomidorów, ale też rabarbar czy pigwy

Dodano: , źródło: Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie (fot. ŚOB w Radzionkowie)

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie mieści się przy ul. Księżogórskiej 90a, a otacza go malownicza okolica. Został utworzony na terenie Księżej Góry w 2009 roku, a tym samym należy do grupy najmłodszych ogrodów botanicznych w Polsce. Otwarty jest od świtu do zmierzchu, a wstęp jest darmowy. Są jednak tacy, którzy uważają, że można z niego czerpać pewne profity. 

- SIÓDME - NIE KRADNIJ! Okoliczni mieszkańcy, nasi Drodzy Goście! Jesteśmy dla Was otwarci codziennie, nie pobieramy opłat za wstęp do Ogrodu. Siejemy, sadzimy, plewimy, planujemy, znajdujemy dofinansowania, organizujemy edukację itd. itp. To wszystko dla Was, cieszymy się gdy do nas zaglądacie – napisali w mediach społecznościowych pracownicy Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie.

W ogrodzie można podziwiać m.in. kolekcję sadowniczo-warzywną, która jest kolekcją edukacyjną i zachowawczą starych odmian jabłoni.

- To tutaj dzieci oraz młodzież poznają podstawy ogrodnictwa, przyglądają się jak z kwiatów powstają owoce, jak rosną ważne dla nas rośliny użytkowe, na warsztatach obserwują, wąchają, smakują. To tutaj każdy może przyjść i dowiedzieć się kiedy udomowiono zboża, a kiedy na nasze talerze trafiły pomidory – przyznają przedstawiciele ŚOB.

Złodziej szczególnie upodobał sobie pomidory. Pracownicy Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie przyznali, że sadzonki posadzili już trzykrotnie, a ktoś wciąż je kradnie. To jednak nie wszystko. Lista przewinień jest o wiele dłuższa. Zuchwałe kradzieże nie ustają.

- Ktoś zjadł rzodkiewki i nazbyt hojnie poczęstował się rabarbarem. W ubiegłym roku ktoś wyniósł dwie reklamówki jagody kamczackiej, a innym razem ze cztery kilo pigwy. Jeszcze kilka przykładów, niestety, można by podać. Mimo tego wciąż wierzymy, że warto robić to co robimy. Tylko czasem ręce opadają – poinformowali przedstawiciele ŚOB w Radzionkowie.

Jak podkreślają, ogród jest wspólny, stanowi przestrzeń, która z założenia ma być otwarta i dostępna dla wszystkich.

- Tu wszystko jest na wyciągnięcie ręki, a my dokładamy starań, aby to miejsce było różnorodne, atrakcyjne, i edukacyjne – napisali w mediach społecznościowych pracownicy radzionkowskiego ogrodu.

 

Ładowanie Rozmowy