Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Turniej o Puchar 100-lecia III Powstania Śląskiego za nami!

Dodano: , źródło: ŚlZPN / fot. Stadion Śląski

10-latkowie Piasta Gliwice i 9-latkowie Akademii 2012 z Jaworzna zwyciężyli w Turnieju o Puchar 100-lecia III Powstania Śląskiego.

Turniej o Puchar 100-lecia III Powstania Śląskiego

Po eliminacjach, w których wyłonionych zostało 12 drużyn z rocznika 2011 oraz 12 zespołów z rocznika 2012, przyszedł czas ostatecznej rozgrywki. W finałach zmagań, których organizatorem był Śląski Związek Piłki Nożnej oraz Instytut Rozwoju Regionalnego "Silesia", spotkało się ponad 250 dzieci. Impreza współorganizowana była przez Stadion Śląski, który był areną zmagań, a projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

W zmaganiach dzieci z rocznika 2011 rywalizowały następujące drużyny:

 • Grupa I: AP 21 Chrzanów, Promotor Zabrze, UKS Jedynka Łazy;
 • Grupa II: Akademia 2012 Jaworzno, AP Górki Śląskie, MKS Myszków;
 • Grupa III: Ruch Chorzów, Red Box Katowice, Gwiazda Ruda Śląska;
 • Grupa IV: Ruch Radzionków, MKS Mysłowice, RKP ROW Rybnik.

W rozgrywkach dzieci z rocznika 2012 wystąpiły następujące zespoły:

 • Grupa I: Fablok Chrzanów, MKS Zaborze, Warta Zawiercie;
 • Grupa II: Akademia 2012 Jaworzno, Gwarek Zabrze, UKS FA Zawiercie;
 • Grupa III: Piast Gliwice, Unia Kosztowy, SMS Ruda Śląsk;
 • Grupa IV: GKS Jastrzębie, Pogoń Imielin, Sparta Zabrze.

- Najważniejsze jest jednak to, że mimo kapryśnej pogody udało się mecze decydujące o ostatecznej kolejności rozegrać na głównej płycie „Kotła czarownic” i adepci piłki nożnej mogli poczuć smak wielkiej piłki. O tym, że doskonale wczuli się w rolę świadczą znakomite akcje, soczyste strzały, piękne bramki i efektowne parady bramkarzy - czytamy na stronie Stadionu Śląskiego.

Ostatecznie pierwsze miejsca zajęły:

 • Piast Gliwice, który w rywalizacji 9-latków okazał się bezkonkurencyjny, o czym świadczy także wynik finałowego starcia z Fablokiem Chrzanów, wygranego przez podopiecznych Roberta Walkowiaka i Rafała Mrozika aż 7:0
 • oraz Akademia 2012, która w finale zmagań 10-latków pokonała 2:0 Ruch Chorzów.

Gliwiczanie grali w składzie: Jakub Dybała, Ksawery Badura, Leon Serek, Filip Kondraciuk, Marcel Kondraciuk, Miłosz, Kyrcz, Bartłomiej Rubaj, Szymon Brodala i Kacper Ząbek, wybrany MVP turnieju rocznika 2012, w który miano najlepszego bramkarza przyznano Igorowi Wiechowi z Fabloku, a tytuł króla strzelców wywalczył Miłosz Moneta z MKS Zaborze, które ostatecznie uplasowało się na trzecim miejscu, po zwycięstwie w „małym finale” 5:4 z GKS-em Jastrzębie.

Natomiast prowadzony przez Artura Wąsika zespół z Jaworzna po największy puchar sięgnął w składzie: Piotr Figura, Kacper Mleczko, Michał Szczawiński, Kacper Sobieniowski, Joanna Pelc, Gabriel Korbut, Tymoteusz Kara, Wiktor Jochymczyk, Kacper Fajferek, Paulina Pulit i Nikodem Budak – autor obu goli w finale oraz Kamil Bajer, wybrany MVP zmagań rocznika 2011.

Miano najlepszego bramkarza przyznano Hubertowi Musze z Ruchu Radzionków, a tytuł króla strzelców wywalczył Bartosz Spyt z AP 21 Chrzanów, który koronę przypieczętował hat-trickiem w meczu o 3 miejsce z Ruchem Radzionków. Wprawdzie to nie wystarczyło, bo mecz zakończył się remisem 3:3, a po nim kibice przeżywali wielkie emocje oglądając 13 kolejek rzutów karnych, które ostatecznie zakończył się zwycięstwem chrzanowian 10:9.

Puchar 100-lecia III Powstania Śląskiego wyniki

Rocznik 2011

 1. AP 20212 Jaworzno
 2. Ruch Chorzów
 3. AP 21 Chrzanów
 4. Ruch Radzionków

Rocznik 2012

 1. Piast Gliwice
 2. Fablok Chrzanów
 3. MKS Zaborze
 4. GKS Jastrzębie

Każdy zawodnik otrzymał pamiątkową koszulkę i okazjonalny medal

Warto jednak dodać, że choć zwycięzcy zostali wyłonieni to tak naprawdę wszyscy uczestnicy wygrali. Każdy zawodnik otrzymał pamiątkową koszulkę i okazjonalny medal, a zespoły zostały uhonorowane pucharami i dyplomami. Nagrody otrzymali także indywidualnie wyróżnieni więc Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula, który w towarzystwie Posła Marka Wesołego oraz władz Instytutu Rozwoju Regionalnego Silesia z Prezesem Rafałem Kandziorą na czele, wręczał medale, puchary i dyplomy miał pełne ręce roboty. Wspierali ich: Alina Nowak i Szymon Michałek Wiceprezesi IRR Silesia oraz jego Sekretarz Maria Materla, a zawodnikom Ruchu wicemistrzowskiego występu pogratulował Prezes Klubu Seweryn Siemianowski, który bacznie przyglądał się finałowi z udziałem młodych „niebieskich”. Nie tylko on ma nadzieję, że z tych zawodników, którzy właśnie stawiają pierwsze piłkarskie kroki, wyrosną piłkarze, którzy wrócą na Stadion Śląski i zagrają na nim jako reprezentanci Polski.

Ładowanie Rozmowy