Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Tabletki z jodkiem potasu przekazane strażakom w całej Polsce

Dodano: , źródło: MSWiA, fot. Unsplash

Do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Ma to związek z doniesieniami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Komunikat MSWiA na temat dystrybucji jodku potasu

W wydanym w poniedziałek 19 września komunikacie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowano, że w minionym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. 

- W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu - czytamy w komunikacie MSWiA.

Standardowa procedura

Nie należy panikować, ponieważ jest to standardowa procedura, która jest przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

- Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski – czytamy w dalszej części komunikatu.

Jednocześnie należy pamiętać, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Ładowanie Rozmowy