Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Szansa dla projektów z subregionu zachodniego

Dodano: , źródło: UMWS

Marszałek Jakub Chełstowski spotkał się z wójtem gminy Krzyżanowice, Grzegorzem Utrackim. Rozmowy dotyczyły m.in. dalszego wsparcia projektów, które realnie przyczynią się do rozwoju turystyki w tej części regionu.

Gmina pozyskała niedawno ponad 2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na rewitalizację dawnej wozowni przy ruinach zamku w Tworkowie. Obiekt po gruntownej modernizacji jest już dostępny dla turystów. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest zrewitalizowany ogród oraz punkt widokowy. Kolejnym zadaniem, jakie gmina chciałaby zrealizować jest remont budynku dworca kolejowego w Chałupkach.

- Ze względu na stan techniczny, od kilku lat dworzec jest niedostępny dla podróżujących. Budynek wymaga kompleksowej rewitalizacji, przy czym stacja ma ogromne znaczenie logistyczne – dwie linie kolejowe w kierunku Opola i Katowic, tutaj zlokalizowany jest kluczowy graniczny węzeł kolejowy obsługujący 12 pociągów międzynarodowych i 18 krajowych – przypomina wójt gminy Krzyżanowice, Grzegorz Utracki dodając, że remont dworca podniósłby atrakcyjność i dostępność turystyczną terenów Krainy Górnej Odry.

Rewitalizacja dworca nie ograniczałaby się jedynie do remontu infrastruktury. Budynek pełniłby także funkcję typowo wystawienniczą, gdzie można byłoby zobaczyć np. eksponaty związane z kolejnictwem na Śląsku. Szansą dla gminy w realizacji tych planów mogą być środki z nowej perspektywy unijnej.

- Przede wszystkim należy zaznaczyć, że rewitalizacja budynku dawnej wozowni przy ruinach miejscowego zamku, zadanie, które zostało zrealizowane przy wsparciu województwa, to ogromny sukces samej gminy i tego przedsięwzięcia wójtowi Grzegorzowi Utrackiemu szczerze gratuluję. To miejsce przyciąga swoją magią, naprawdę dobrze się tutaj czujemy, więc nie jest zaskoczeniem, że cieszy się dużą popularnością wśród przyjezdnych. Bez wątpienia to jedna z turystycznych perełek subregionu zachodniego. Dlatego nie widzę przeszkód, aby dalej wspierać projekty w tej części regionu, zwłaszcza, że są to pomysły interesujące, perspektywiczne, które finalnie przyczynią się do promocji województwa. Turystyka zawsze przekłada się na rozwój – akcentuje marszałek Jakub Chełstowski.

Ładowanie Rozmowy