Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Sytuacja na Dzierżnie Dużym stabilizuje się! Wojewoda uchylił zakaz korzystania z wód

Dodano: , źródło: RZGW w Gliwicach, fot. Wody Polskie FB

Coraz lepsza sytuacja na Dzierżnie Dużym. W akwenie nie wykryto glonów prymnesium parvum, jednak w dalszym ciągu pozostaje on pod nadzorem. Wojewoda zadecydował o uchyleniu zakazów korzystania z wód Kłodnicy, Dzierżna Dużego oraz Kanału Gliwickiego.

Wojewoda Śląski uchylił zakazy

Dramatyczna sytuacja panująca od blisko miesiąca na Dzierżnie Dużym, Kłodnicy i Kanale Gliwickim w końcu zaczyna się poprawiać. Na objętych katastrofą ekologiczną wodach nie stwierdzono obecności tzw. "złotej algi" ani nowych śnięć. Ponadto zgodnie z rekomendacjami Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach i Instytutu Ochrony Środowiska we wtorek 3 września Wojewoda Śląski Marek Wójcik uchylił zakaz korzystania z wód. Wcześniejsze rozporządzenia porządkowe dotyczyły zakazu korzystania z wód Rzeki Kłodnica, sekcji IV Kanału Gliwickiego oraz Zbiornika Dzierżno Duże. Zakaz dotyczył nie tylko wchodzenia do wody i kąpieli, ale także m.in. spożywania wody, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, a nawet  używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania.

Sytuacja na wodach objętych "złotą algą" stabilizuje się

Katastrofa ekologiczna związana była z wysoką liczebnością tzw. "złotej algi" oraz masowym śnięciem ryb. Od początku odławiania (od 3 sierpnia do 5 września) z wód zbiornika Dzierżno Duże podjęto ok. 120,140 kg śniętych ryb. Aby opanować dramatyczną sytuację pomiędzy Kanałem Gliwickim a jeziorem Dzierżno Duże ustawiono zaporę z worków wypełnionych słomą jęczmienną, która miała zapobiegać przedostawaniu się „złotej algi” z Dzierżna Dużego do Kanału Gliwickiego, a dalej do rzeki Odry. Przeprowadzono również eksperyment badawczy na rzece Kłodnica, w trakcie którego do wód rzeki dozowano nadtlenek wodoru, który od lat z powodzeniem jest wykorzystywany m.in. do zwalczania zakwitów sinic oraz neutralizacji ścieków.

Jak obecnie wygląda sytuacja na Dzierżnie Dużym?

Pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach w dalszym ciągu podejmują działania na wodach zbiornika Dzierżno Duże. Czynności skupiają się głównie na patrolowaniu akwenu, kontrolowaniu stanu biostabilizatora, sprawdzaniu przepływów w zbiorniku, a także na odławianiu śniętych ryb, które są w znacznym stanie rozkładu.

– Rejsy kontrolne odbywały się również na Kanale Gliwickim. Od kilku dni na całej długości tej drogi wodnej nie były konieczne interwencje związane ze śnięciem ryb – takie zdarzenia nie miały miejsca – poinformował RZGW w Gliwicach.

Ładowanie Rozmowy