Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Rolnik, który umieścił na swoim ciągniku proputinowski baner, usłyszał zarzuty

Dodano: , źródło: Prokuratura Rejonowa Gliwice-Wschód

Rolnik, który w trakcie protestu w Gorzyczkach umieścił na swoim ciągniku proputinowski baner, a także flagę Związku Radzieckiego, usłyszał właśnie zarzuty. Piotr G. odmówił składania wyjaśnień.

Rolnik z zarzutami

Zarzuty te mają związek ze zdarzeniem, jakie miało miejsce w dniu 20 lutego 2024 roku w czasie Ogólnopolskiego Protestu Rolników w Gorzyczkach, gdzie doszło do umieszczenia na jednym z ciągników biorących udział w proteście baneru z ręcznie wykonanym napisem o treści „Putin zrób porządek z Ukrainą i Brukselą i z naszymi rządzącymi” oraz flagi ZSRR.

- W dniu 23 lutego 2024 r. Prokurator Prokuratury Rejonowej Gliwice-Wschód w Gliwicach przedstawił Piotrowi G. zarzut z art. 117 § 3 k.k. i art. 256 § 1a i § 2 k.k. przy zast. art. 11 § 2 k.k. - czytamy na stronie Prokuratury Rejonowej Gliwice-Wschód. 

Prokurator przyjął, że działanie mężczyzny wyczerpuje znamiona nawoływania do wojny napastniczej oraz pochwalania wojny napastniczej prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie, jak też znamiona propagowania ideologii totalitarnej, nawołującej do użycia przemocy w celu wpływania na życie polityczne lub społeczne oraz prezentowania przedmiotu w postaci flagi będącej symbolem ruchu komunistycznego.

Za czyn zarzucony podejrzanemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Prokurator zastosował wobec podejrzanego wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i poręczenia. Śledztwo pozostaje w toku.   


Czytaj więcej:

Ładowanie Rozmowy