Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Polka ze Śląska Cieszyńskiego została biskupem w Kościele Luterańskim!

Dodano: , źródło: Luterański Kościół w Wielkiej Brytanii

Ks. Paulina Hławiczka-Trotman została pierwszą Polką i Ślązaczką, która została konsekrowana na biskupa Kościoła luterańskiego w Wielkiej Brytanii. Uroczystości odbyły się 20 stycznia w kościele Marii Panny w Nottingham.

Pierwsza Polka w roli biskupa

Ks. Paulina Hławiczka-Trotman, pochodząca ze Śląska Cieszyńskiego i wychowywana w tradycyjnej luterańskiej rodzinie, została pierwszą Polką biskupem w kościele luterańskim. W uroczystej konsekracji wzięli udział bp Jana Jeruma-Grinberga, bp Tor Berger Jorgensen, ustępujący ze stanowiska biskup oraz bp Paul Ferguson. Nie zabrakło również polskiej reprezentacji Kościoła luterańskiego w postaci bp Jerzego Samca i biskupa diecezji cieszyńskiej Adriana Korczago.

- Historyczna, podniosła i wspaniała uroczystość w Nottigham. Biskup Paulina Hławiczka-Trotman jest pierwszą Polką w historii, która została biskupką luterańską. Wielka radość również dla Luteran - czytamy w mediach społecznościowych bp Jerzego Samca.

Pani biskup ma za sobą pierwsze poprowadzone nabożeństwo w nowej roli – transmisję możecie obejrzeć poniżej!

Dzieje polskiej kapłanki

Biskupka Paulina Hławiczka-Trotman pochodzi z Ustronia. Ukończyła studia na Wydziale Teologicznym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W 2014 roku w Wielkiej Brytanii została ordynowana na księdza. Na biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii została wybrana podczas nadzwyczajnej sesji Synodu Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii, 23 września 2023 roku. Jest żoną pastora Arlingtona Trotmana, duchownego Kościoła Metodystycznego w Wielkiej Brytanii.

Co ciekawe, pani biskup wcześniej planowała zostać aktorką! Jednak jak twierdzi w wywiadach, doznała nagle przeżycia duchowego, które skierowało ją na drogę kapłańską.

Ładowanie Rozmowy