Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Peleton Tour de Pologne przejechał przez Zabrze!

Dodano: , źródło: foto: Piotr Margraf FOTO

Drugi etap tegorocznego Tour de Pologne i drugi sprinterski finisz z peletonu. W czwartek w Zabrzu najszybszy i najsprytniejszy okazał się mistrz świata Duńczyk Mads Pedersen z Trek-Segafredo.

Drugi etap Tour de Pologne prowadził z Opola do Zabrza. Start honorowy nastąpił o 14.50 na opolskim Rynku, a po drodze kolarze mierzyli się z premią górska na Górze Świętej Anny (60 km) oraz dwiema lotnymi - w Strzelcach Opolskich (75 km) i w Ujeździe (93 km). Na mecie pod stadionem Górnika Zabrze spodziewani byli o godzinie 18.30 i o właśnie o tej porze finiszowali.

Drugi etap 77. Tour de Pologne był jednocześnie najkrótszym w całym wyścigu. Płaska trasa z Opola do Zabrza o długości 151,5 km sprzyjała uciekinierom.

- Niedługo po starcie od peletonu oderwało się dwóch kolarzy, który uciekali także na pierwszym etapie – Maciej Paterski z Reprezentacji Polski oraz Julius van der Berg z EF Pro Cycling. Polak skoncentrował się na zdobywaniu punktów w klasyfikacji Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO i wygrał lotne premie w Strzelcach Opolskich oraz Ujeździe. Z kolei Holender triumfował na jedynej Górskiej Premii PZU na drugim etapie – na Górze świętej Anny - czytamy na stronie Tour de Pologne.

Choć maksymalna przewaga ucieczki sięgnęła nawet sześciu minut, to na rundach w Zabrzu peleton doścignął Paterskiego i van der Berga, a do głosu doszły drużyny rozprowadzające swoich sprinterów. To zadanie najlepiej wykonała grupa Trek-Segafredo, która perfekcyjnie dowiozła do mety Madsa Pedersena. Aktualny mistrz świata stoczył na ostatnich metrach zacięty bój z Pascalem Ackermannem, minimalnie wyprzedzając niemieckiego sprintera. Podium etapu uzupełnił Davide Ballerini.

- Bardzo się cieszę, że mogłem wygrać i dedykuję to zwycięstwo Fabio Jakobsenowi życząc mu powrotu do zdrowia. Dziś od początku etapu realizowaliśmy taktykę, która miała doprowadzić mnie do finiszu. Zespół spisał się rewelacyjnie, wszystko udało się wypełnić w stu procentach i to nasze wspólne zwycięstwo - mówi Mads Pedersen.

Dzięki wygranej Mads Pedersen został także nowym liderem klasyfikacji generalnej CARREFOUR, w której o cztery sekundy wyprzedza Pascala Ackermana i Kamila Małeckiego (CCC Team). Po dwóch etapach liderem klasyfikacji Najlepszy Góral PZU jest Julius van der Berg, Najlepszym Sprinterem LOTOS Jasper Philipsen (UAE Team Emirates), a Najaktywniejszym Zawodnikiem LOTTO Maciej Paterski.

Wyniki 2. etapu, Opole - Zabrze (151,5 km):

  1. Mads Pedersen (Dania/Trek-Segafredo) - 3:26.02
  2. Pascal Ackermann (Niemcy/Bora-Hansgrohe)
  3. Davide Ballerini (Włochy/Deceuninck-Quick Step)

Klasyfikacja generalna:

  1. Mads Pedersen (Dania/Trek-Segafredo) - 7:57.42
  2. Pascal Ackermann (Niemcy/Bora-Hansgrohe) 4 s
  3. Kamil Małecki (Polska/CCC) ten sam czas

W piątek odbędzie się trzeci etap 77. Tour de Pologne Wadowice – Bielsko-Biała o długości 203 kilometrów.

Ładowanie Rozmowy