Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Oszuści rozsyłają e-maile podszywając się pod Urząd Skarbowy lub Ministerstwo Finansów

Dodano: , źródło: MF, fot. Unsplash

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami. Przestępcy rozsyłają e-maile, podszywając się pod Urząd Skarbowy lub Ministerstwo Finansów. Nie należy klikać w linki, ani pobierać załączników z tych wiadomości!

Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów

15 października Ministerstwo Finansów ostrzegło przed oszustami.  Przestępcy podszywają się pod "administratorów Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów" i rozsyłają szkodliwe oprogramowanie. Oszuści informują o "pomyłkowej dezaktywacji konta" i nakłaniają do naprawienia pomyłki. W tym celu każą kliknąć link, który może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem.

Przykład fałszywej wiadomości:

"Zauważamy, że ostatnio przez pomyłkę zażądałeś dezaktywacji konta e-mail, jeśli wiesz, że nie złożyłeś tego wniosku, anuluj teraz tutaj: (Kliknij tutaj, aby anulować). Jeśli nie, Twój e-mail zostanie zablokowany w ciągu 48 godzin."

Nowa metoda oszustwa - "Zaległe płatności podatku"

Trzy dni później, 18 października, Ministerstwo Finansów znów ostrzegło przed oszustami. Tym razem ich wiadomości wyglądają inaczej. Wysyłają oni e-mail podszywając się pod Urząd Skarbowy. Rozsyłane wiadomości są zatytułowane "Zaległe płatności podatku" (pisownia oryginalna). Uważaj, wiadomości te zawierają niebezpieczne załączniki.

Przykład fałszywej wiadomości:

"Dobry dzień, Ma to na celu poinformowanie Cię o rozbieżności w Twojej ewidencji podatkowej. Odwiedź swój bank lub jakikolwiek urząd skarbowy w Twojej okolicy z załączonym ewidencją podatkową. W załączniku znajduje się dokumentacja podatkowa, zaległe płatności i numer referencyjny sprawy podatkowej.

Dochód krajowy Administracja Rząd Polski"

Co zrobić jeśli dostałeś taką wiadomość?

W przypadku otrzymania podejrzanego e-maila Ministerstwo Finansów prosi o niezwłoczny kontakt na adres incydent@mf.gov.pl. Pod żadnym pozorem nie należy odpowiadać na taką wiadomość, wchodzić w linki, ani pobierać załączników!

Otwieranie linków w takich wiadomościach czy wysyłanie odpowiedzi do nadawcy jest niebezpieczne i może np. spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem.
 

Ładowanie Rozmowy