Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Nowe ceny biletów. Po styczniowej podwyżce PKP obniża ceny biletów. Zmiany wejdą w życie w marcu

Dodano:

Operacja cenowa zakończona. PKP Intercity obniża ceny biletów. Wcześniej jednak ceny te zostały znacznie podwyższone. Nowe, niższe ceny na przejazdy pociągami spółki PKP zaczną obowiązywać od 1 marca 2023 roku.

W styczniu ceny biletów podniesiono, teraz będą je obniżać

Choć protestów, rodem z połowy lat 70. ubiegłego wieku, nie było, pasażerowie nie kryli swojego oburzenie tak wysokimi podwyżkami. Teraz jednak mają pewne powody do zadowolenia, bowiem spółka zdecydowała się cofnąć zaserwowane podwyżki. Cennik PKP Intercity zmienił się w połowie stycznia. W niektórych przypadkach ceny drastycznie podskoczyły. W efekcie drożej płaciliśmy za podróż Pendolino, TLK i IC. 

Decyzja PKP nie spotkała się ani ze zrozumieniem, ani z akceptacją pasażerów. I trudno się dziwić, bowiem nowe ceny to kolejne wyzwanie do i tak już odchudzonego inflacją portfela pasażerów. Sprawę opłat za przejazd koleją poruszył premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że „najpóźniej do końca lutego zostanie wdrożony nowy taryfikator biletów PKP zakładający obniżki cen”.  

A dziś? Spółka PKP zdecydowała się na obniżenie cen biletów.

- PKP Intercity obniża ceny biletów. Ceny bazowe na połączenia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11% niższe od obecnie obowiązujących, zaś dla kategorii EIC i EIP – średnio o około 15%, wracając tym samym do poprzedniego poziomu, sprzed 11 stycznia – czytamy w komunikacie wydanym przez spółkę.

Nowe ceny zaczną obowiązywać od 1 marca 2023 roku

Jak to możliwe, że w marcu można wprowadzić niższe ceny? Spółka tłumaczy to wskazując na wdrożenie dodatkowych działań optymalizacyjnych oraz zwiększenie rekompensaty dla PKP Intercity na 2023 rok w ramach umowy dot. świadczenia usług publicznych (PSC, z ang. Public Service Contract). Umowa ta została zawarta między przewoźnikiem a Ministerstwem Infrastruktury, a jej przedmiotem jest świadczenie przez PKP Intercity usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich w latach 2021 – 2030.

- Zwiększenie rekompensaty w ramach umowy PSC pozwala częściowo złagodzić znaczący wzrost kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, wynikający z bardzo dużego wzrostu cen energii elektrycznej spowodowanego przede wszystkim rosyjską agresją na Ukrainę oraz tzw. putinflacją. Zakup energii elektrycznej stanowi największy koszt spółki. Jeszcze w 2019 roku koszt ten wyniósł ok. 500 mln zł brutto, w 2023 roku prognozowany koszt zakupu energii elektrycznej wyniesie aż 1,5 mld zł brutto, czyli trzy razy więcej – wskazują przedstawiciele spółki.

Spółka obniży ceny biletów jednorazowych. Co więcej, obniżone zostają także ceny biletów odcinkowych, Kart Intercity (uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach) oraz opłat na przewóz rowerów, psa oraz bagażu.

- Osoby, które kupiły bilety odcinkowe lub Karty Intercity w cenach obowiązujących od 11 stycznia br. otrzymają możliwość zwrotu środków proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych – podkreśla przewoźnik

?>
Ładowanie Rozmowy