Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Nie żyje prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic

Dodano:

W czwartek wieczorem po ciężkiej chorobie zmarła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. Przykrą informację potwierdził w mediach społecznościowych wiceprezydent Krzysztof Mejer:

- Z wielkim żalem i głębokim smutkiem informuję, że dziś wieczorem po ciężkiej chorobie zmarła Prezydent Grażyna Dziedzic - napisał Krzysztof Mejer.

Nie żyje Grażyna Dziedzic

- Ta wiadomość złamała serca wielu osobom. Trudno będzie zabliźnić tę ranę, a także wypełnić pustkę, którą po sobie pozostawiła. Jej odejście to niepowetowana strata dla rodziny, przyjaciół, znajomych, współpracowników oraz całego miasta, na którą nie sposób było się przygotować - napisał wiceprezydent. 

Jak poinformował Krzysztof Mejer, na znak żałoby flagi Rudy Śląskiej zostaną opuszczone do połowy masztu i będą przewiązane kirem aż do dnia pogrzebu Pani Prezydent. Od poniedziałku w holu budynku głównego Urzędu Miasta będzie wystawiona księga kondolencyjna, do której można dokonywać wpisów. Data pogrzebu zostanie niebawem ustalona. 

"Pani Prezydent walczyła do samego końca"

Jak poinformował wiceprezydent Mejer, "Pani Prezydent walczyła do samego końca. Do ostatnich chwil snuła plany na przyszłość, myślała o spotkaniach z najbliższymi oraz była zaangażowana w sprawy Rudy Śląskiej."

- Nie odpuściła sobie nawet w najgorszych chwilach - taki już miała charakter, a przede wszystkim tego nauczyło ją życie, które obarczyło ją bagażem trudnych doświadczeń. Była prawdziwą wojowniczką, a bój z chorobą do ostatnich chwil toczyła z prawdziwą godnością - napisał w mediach społecznościowych.

Prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic w ubiegłym roku postanowiła publicznie opowiedzieć o swojej chorobie. Udostępniła w mediach społecznościowych wpis, w którym opisała, swoją walkę z chorobą. Wyjaśniła wówczas, że po operacji, którą przeszła, wykryto u niej nowotwór. Zaznaczała, że od razu rozpoczęła leczenie i chemioterapię.

- Długo zastanawiałam się, czy powinnam publicznie o tym powiedzieć, ale uznałam, że jestem Państwu winna tę informację. W ten sposób uniknę też wszelkich niedomówień, plotek, czy niezręcznych sytuacji, które niestety już się pojawiły. Mam świadomość, że co roku nowotwory dotykają tysięcy osób w naszym kraju. Choroba to dla każdej z nich trudny czas i nie ma co ukrywać, że dla mnie również - napisała Grażyna Dziedzic

Grażyna Dziedzic - życiorys

Grażyna Dziedzic urodziła się w 1954 roku. Studiowała na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z zawodu była nauczycielką, pracowała w Zespole Szkół Zawodowych w dzielnicy Orzegów. W latach 1992-96 była zatrudniona w rudzkim Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego jako kierownik działu technicznego. W 1996 r. została zastępczynią dyrektora rudzkiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a w latach 2003-09 była jego dyrektorem.

Grażyna Dziedzic została prezydentem Rudy Śląskiej w wyborach samorządowych 2010 r., gdy jako kandydatka bezpartyjna w drugiej turze pokonała wcześniejszego prezydenta Andrzeja Stanię z PO. Zwyciężyła wówczas różnicą 304 głosów.

Grażyna Dziedzic na fotelu prezydenta Rudy Śląskiej zasiadała jeszcze przez dwie kolejne kadencje. W drugiej turze wyborów 2014 r. Dziedzic uzyskała 58,2 proc. głosów, pokonując ówczesną wicemarszałek województwa z PO Aleksandrę Skowronek. W drugiej turze wyborów 2018 r. Dziedzic zdobyła poparcie 61,8 proc. głosujących, pokonując ówczesnego kandydata PiS, obecnego posła tej partii, Marka Wesołego.


ZŁÓŻ KONDOLENCJE

Ładowanie Rozmowy