Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Nie będzie hucznych urodzin metropolity katowickiego w NOSPR. Arcybiskup Skworc rezygnuje

Dodano: , źródło: Łukasz Borkowski [FB]/Archidiecezja Katowicka/Wprost/fot. Archidiecezja Katowicka [FB]

W Święto Trzech Króli w katowickim NOSPR miał odbyć się świąteczny koncert z okazji 75. urodzin arcybiskupa, połączony ze świętowaniem 50 lat kapłaństwa i 25. rocznicy święceń biskupich. Do wydarzenia jednak nie dojdzie. Dlaczego?

Sprawę nagłośnił jeden z katowickich radnych, Łukasz Borkowski na Facebooku. Katowiccy radni otrzymali zaproszenie na współorganizowany przez Archidiecezję Katowicką, Urząd Miasta Katowice i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego koncert świąteczny. W przesyłce widnieje informacja „z okazji 25. rocznicy święceń biskupich, 50. rocznicy święceń prezbiteriatu oraz 75. rocznicy urodzin JE ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca”.

Jubileusz uświetni między innymi występ orkiestry NOSPR oraz zespołu Śląsk. Złote a skromne. Partnerami wydarzenia są Miasto Katowice i Urząd Marszałkowski. W związku z powyższym zwróciliśmy się z Jarosław Makowski z oficjalnym zapytaniem ile wynosi wkład finansowy w organizację tego wydarzenia i jakie powody uzasadniają współudział w organizacji tego przedsięwzięcia – poinformował Łukasz Borkowski.

W zaproszeniu poinformowano, że w planach jest występ Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz koncert kolędowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W przerwie goście mieli okazję wypić kawę i spróbować tradycyjnego śląskiego kołocza, a także porozmawiać z jubilatem. Metropolita katowicki nie oczekiwał upominków, a jedynie „daru obecności”.

Koncert świąteczny w NOSPR jednak się nie odbędzie!

Okazuje się jednak, że impreza nie dojdzie do skutków. Po dziesiątkach publikacji medialnych dotyczących kontrowersji wokół postaci arcybiskupa Wiktora Skworca Archidiecezja Katowicka zdecydowała się na odwołanie imprezy.

Archidiecezja Katowicka rezygnuje z organizacji planowanego na 6 stycznia 2023 roku koncertu w NOSPR w Katowicach – poinformował w lakonicznym komunikacie rzecznik Archidiecezji Katowickiej, ksiądz Tomasz Wojtala.

Nie da się ukryć, że metropolita katowicki nie ma dobrej prasy po ujawnionych przez media doniesieniach o zaniedbaniach, jakich miał się dopuścić w sprawie wykorzystywania seksualnego przez podległych mu duchownych, gdy pełnił obowiązki biskupa tarnowskiego. Mowa tu o ks. Stanisławie P., a także ks. Kazimierzu N. O sytuacji w koordynowanej przez abp. Wiktora Skworca diecezji poinformował Onet w głośnym reportażu „Walka Andrzeja z Goliatem”.

Zawiadomienie w tej sprawie złożył do powstałej niedawno państwowej komisji ds. pedofilii ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Metropolicie katowickiemu zarzuca się również czynną współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa – w wydanej przez ks. Isakowicza w 2006 roku publikacji „Księża wobec bezpieki” pojawiają się obszerne fragmenty o ordynariuszu tarnowski, który miał współpracować z SB jeszcze na Śląsku jako agent „Dąbrowski” i „Wiktor”.

Ładowanie Rozmowy