Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej spotkała się w Katowicach z przedsiębiorcami i samorządowcami

Dodano: , źródło: UMWS / fot. Tomasz Żak

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak spotkała się z przedsiębiorcami i samorządowcami w Katowicach.


W spotkaniu uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża i członek Zarządu Izabela Domogała, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz przedstawiciele instytucji gospodarczych z regionu, m.in. Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej i Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Cieszę się, że mogę się z państwem spotkać i porozmawiać o wsparciu w ramach tarczy antykryzysowej i funduszy ministerialnych. To ogromne środki, które służą zrestartowaniu gospodarki po kryzysie związanym z COVID-19. Wiele rozmawiamy o wykorzystaniu środków unijnych, które pozostały w tej perspektywie, ale także o kształcie nowego okresu unijnego finansowania. 700 mld zł ma trafić do gospodarki. To ambitny budżet, który ma służyć ambitnym wyzwaniom – przekonywała minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Tematem spotkania z przedsiębiorcami i samorządowcami były działania w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego i niwelowanie skutków pandemii ze środków pochodzących z Unii Europejskiej oraz efekty już podjętych działań, które są komplementarne do Rządowej Tarczy Antykryzysowej.

O doświadczeniach związanych z kryzysem i wsparciem dla przedsiębiorców w kontekście województwa śląskiego mówił marszałek Jakub Chełstowski. Marszałek zaprezentował m.in. założenia „Śląskiego Pakietu dla Gospodarki”, wspomniał także, że władze regionu bardzo szybko zareagowały na kryzys związany z koronawirusem, wdrażając skuteczne działania i uruchamiając środki dla przedsiębiorców.

Tylko dobra współpraca strony rządowej i samorządowej przynosi konkretne efekty. Skutecznie wykorzystujemy środki unijne i rządowe, przygotowaliśmy także swoje narzędzia wsparcia, one działają, a środki trafiają do przedsiębiorców i zasilają lokalną gospodarkę. Jesteśmy jednym z trzech regionów w Unii Europejskiej, który dostał zgodę z Komisji Europejskiej na przesunięcie środków w ramach RPO i te środki służą dziś przedsiębiorcom” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

W trakcie spotkania rozmawiano o tym, co poprawić i jak zaprojektować wsparcie, by skutecznie realizować potrzeby przedsiębiorców. Omówiono poszczególne elementy i formy wsparcia, dyskutowano o kierunkach działań w tym zakresie w przyszłości. Wcześniej minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak spotkała się z przedsiębiorcami w Bobrownikach.

Ładowanie Rozmowy