Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Gigantyczny Antonow wylądował na lotnisku w Pyrzowicach. Dostarczył pomoc dla Ukrainy

Dodano:

Na lotnisku w Pyrzowicach we wtorek wylądował jeden z największych samolotów na świecie – Antonow An-124 Rusłan ukraińskiej linii lotniczej Antonov Airlines. Maszyna wiozła pomoc dla Ukrainy.

We wtorek 3 maja 2022 na lotnisko im. Wojciecha Korfantego przybył kolejny transport z pomocą humanitarną dla mieszkańców Ukrainy, którzy mierzą się z rosyjską barbarzyńską agresją zbrojną. Z Dubaju do Pyrzowic, na pokładzie Antonowa An-124 Rusłan ukraińskiej linii lotniczej Antonov Airlines, przyleciało 20 ambulansów – powiadomił w oficjalnym komunikacie Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach im. Wojciecha Korfantego.

Na lotnisku w Pyrzowicach wylądował gigantyczny Antonow. Wiezie pomoc dla Ukrainy

Lot odbył się na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia jako części ONZ. Na pyrzowickim lotnisku pierwszy rejs typu all-cargo z pomocą humanitarną dla ogarniętej wojną Ukrainy został obsłużony 12 marca tego roku, a łącznie do maja miało miejsce 19 tego typu lotów.

W sumie dostarczono ponad 700 ton pomocy, głównie wysokoenergetyczną żywność, łóżka polowe, koce, materace itp. W Pyrzowicach pomoc przepakowywana jest na ciężarówki i drogą lądową trafia do potrzebujących – informuje zarząd MPL.

An-124 Rusłan jest czterosilnikowym odrzutowcem, strategicznym samolotem transportowym wyprodukowanym jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. Jego projekt powstał w biurze konstrukcyjnym Antonowa. W dniu oblotu 26 grudnia 1982 roku i oficjalnej prezentacji w trakcie  paryskiego salonu lotniczego (Paris Air Show) trzy lata później, w maja 1985 roku był największym samolotem transportowym na świecie.

Ładowanie Rozmowy