Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Do Chorwacji pociągiem? Czeski przewoźnik RegioJet opublikował już rozkład jazdy!

Dodano: , źródło: onet.pl, regiojet, wp

W lecie 2022 z Katowic, Tychów, Rybnika i Wodzisławia Śląskiego pojedziemy do Chorwacji pociągiem. Czeski przewoźnik opublikował już nawet wstępny rozkład jazdy.

Chorwacja to jedna z najpopularniejszych wakacyjnych destynacji. Co roku słoneczny kraj położony nad Adriatykiem odwiedzają rzesze Polaków. Przyciąga ich piękna pogoda, klimatyczne miejscowości, atmosfera, zabytki z czasów rzymskich i pyszne jedzenie. Do tej pory można było tam dotrzeć samochodem, autokarem lub samolotem. Od wakacji w 2022 roku pojawi się możliwość przejazdu pociągiem, który ma kursować aż trzy razy w tygodniu.

Przypomnijmy, że w 2020 roku RegioJet uruchomił połączenie z Czech do Chorwacji, które cieszy się popularnością. Teraz zahaczy także o Polskę. Skład odjedzie z kilku miast w naszym województwie.

Pociąg alternatywą dla samochodu i samolotu

Na uruchomienie nowego połączenie zdecydował się czeski przewoźnik RegioJet. Choć nie otrzymał jeszcze wymaganych zgód, opublikował już wstępny rozkład jazdy. Wiadomo zatem, że pociągi będą wyruszały z Krakowa, a dojadą do Rijeki i Splitu, słynącego z pałacu Dioklecjana. To jedno z topowych miejsc w Chorwacji. Rezydencja cesarza Dioklecjana została zbudowana na przełomie III i IV wieku jako obronna willa przeznaczona na jego siedzibę po abdykacji. Dziś w jej murach tętni życie, działają restauracje, lodziarnie, a także dyskoteki.

Podróż samochodem zajmuje od 12 do nawet 20 godzin – wszystko zależy od miasta w Chorwacji, do którego się wybieramy i tego, czy korzystamy z płatnych autostrad. Z kolei samolotem dolecimy do Dubrownika, Splitu czy Zadaru w około 2 godziny. 

Ile zajmie dojazd pociągiem?

Zgodnie ze wstępnym rozkładem, pociąg ma odjeżdżać z Krakowa o godz. 15.30. W Katowicach będzie o 16.25, następnie zahaczy o Tychy (16:42), Rybnik (17:14) i Wodzisław Śląski (17:29). Będzie to ostatni przystanek po polskiej stronie. W dalszej kolejności pociąg przejedzie m.in. przez Ostrawę (18.00), Otrokowice i Brzecławiu. Kolejny na trasie będzie Wiedeń (20:51) i Graz (23.47). Później przekroczy granicę, a do stolicy Chorwacji, czyli Zagrzebia wjedzie godz. 3.28. Podczas postoju pociąg zostanie podzielony. Część składu wyruszy stąd prosto do Rijeki (przyjazd o 8:36), a część do Splitu (przyjazd o godz. 12.21).

Ładowanie Rozmowy