Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Co z pieniędzmi na ślonsko godka? Kaj są?

Dodano: , źródło: Zdjęcia: Śląski Urząd Wojewódzki

Po ostatnich wyborach parlamentarnych Donald Tusk potwierdził, że będą 2 miliony złotych na nauczanie języka śląskiego. Prezydent nie poparł ostatnio nowelizacji ustawy o mniejszościach - czy obiecane środki przepadną?

Minister Edukacji zapewnia, że pieniądze się nie zmarnują

6 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się spotkanie z obecną Ministrą Edukacji, Barbara Nowacką. Na konferencji prasowej Ministra potwierdziła, że środki są zabezpieczone.  

Zabezpieczyliśmy w budżecie środki finansowe na ten rok na wsparcie języka śląskiego. Teraz te pieniądze zostaną przekazane na wsparcie kultury i tożsamości śląskiej.” - podkreśliła Ministra Barbara Nowacka - czytamy w komunikacie prasowym urzędu.

Wojewoda Śląski Marek Wójcik na tym samym spotkaniu podkreślił, że wsparcie rządu w tej kwestii jest istotne. 
Nie wiadomo jednak, jak mają wyglądać działania, które zostaną podjęte w związku z wykorzystaniem zabezpieczonych środków. Zanim pracę zaczną oddelegowani do tego celu specjaliści, mają się odbyć konsulhttps://silesia.info.pl/ciekawe-artykuly/bedzie-dofinansowanie-do-nauki-jezyka-slaskiegotacje z młodzieżą, docelowym odbiorcą przyszłych programów nauczania.

„Będziemy rozmawiać z młodymi osobami na temat podstaw programowych zanim ruszą prace zespołu specjalistów. Takie spotkanie odbędzie się jeszcze w czerwcu. Chcemy poznać oczekiwania młodych ludzi w stosunku do podstaw programowych” – powiedziała Ministra Barbara Nowacka.

Chodzi o spotkania z przedstawicielami Młodzieżowych Rad Miast, Gmin, Powiatów i Województwa Śląskiego. Takie spotkania odbyły się już dwa - jedno w marcu, drugie na początku czerwca. 

Środki jak więc widać nie przepadną, miejmy jednak nadzieję, że zostaną wykorzystane w efektywny sposób. O rozwoju sprawy będziemy informować w nadchodzących tygodniach. 

Ładowanie Rozmowy