Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Bytomianin Michał Probierz selekcjonerem reprezentacji Polski

Dodano: , źródło: UM Bytom

Polski Związek Piłki Nożnej wybrał nowego szkoleniowca Biało-Czerwonych. Następcą Portugalczyka Fernando Santosa został wychowanek ŁKS Łagiewniki, były trener Polonii Bytom, który ostatnio prowadził reprezentację Polski U-21.

50-letni Probierz urodził się w Bytomiu. Piłkarską karierę rozpoczął w ŁKS Łagiewniki, następnie jako junior grał w GKS Rozbark Bytom. Występował jako pomocnik oraz obrońca, a najwięcej spotkań ligowych rozegrał w Górniku Zabrze. Grał także w Ruchu Chorzów.

Dwukrotnie utrzymał Polonię

Szybko rozpoczął karierę trenerską, bo w 2005 roku w wieku zaledwie 33 lat, kiedy objął Polonię Bytom. Drużyna grała wtedy na zapleczu ekstraklasy i walczyła o utrzymanie. Probierz zrealizował cel - Polonia zachowała ligowy byt, pokonując w barażach Unię Janikowo. Następnie wychowanek ŁKS Łagiewniki pracował w Widzewie, by pod koniec 2007 roku powrócić do Polonii, grającej wtedy w ekstraklasie. Pod wodzą Probierza bytomska drużyna utrzymała się w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Sukcesy z Jagiellonią

Później Probierz pracował w kilku polskich klubach oraz w greckim Arisie Saloniki, a największe sukcesy odnosił z Jagiellonią Białystok, gdzie prezesem był Cezary Kulesza, obecny szef PZPN. Z Jagiellonią Probierz wywalczył wicemistrzostwo Polski oraz zdobył krajowy puchar.

Wielkie wyzwanie

Przed nowym selekcjonerem trudne zadanie, bo reprezentacja spisuje się w eliminacjach Euro 2024 koszmarnie. Polacy plasują się dopiero na 4. miejscu. Do końca eliminacji Biało-Czerwonych czekają mecze z Mołdawią, Czechami i Wyspami Owczymi.

Ładowanie Rozmowy