Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

67 drzew pójdzie pod topór! Mieszkańcy Katowic walczą o ich uratowanie

Dodano: , źródło: STOP betonowaniu AWF

Od kilku dni w Internecie krąży petycja w sprawie planowanej w Katowicach wycinki drzew przy ulicy Wita Stwosza oraz szpaleru 67 drzew za stadionem AWF wzdłuż Alei Górnośląskiej. Jej inicjatorzy wierzą, że dzięki temu uda się zapobiec wycince.


My niżej podpisani mieszkańcy Katowic, nie zgadzamy się na wycinkę drzew rosnących przy ul. Wita Stwosza 27 i 27a na dz. nr 66/9 i dz. nr 77/6 w sąsiedztwie budynku Prokuratury, a także na wycinkę 67 drzew na dz. nr 77/32, nr 78/1. Zdecydowanie domagamy się zachowania istniejącego drzewostanu – czytamy w petycji.

W Katowicach mamy do czynienia z boomem inwestycyjnym. Niczym grzyby po deszczu w różnych dzielnicach powstają kolejne biurowce, apartamentowce czy domy jednorodzinne.

Zastępcze nasadzenia nie wystarczą

Nowe inwestycje mieszkaniowe na Brynowie, a zwłaszcza na ulicach Ceglanej i Meteorologów, gdzie domów mieszkalnych jeszcze przybędzie, sprawiają, że ginie tam niemal każde duże drzewo, a nasadzenia zastępcze nie rekompensują strat dla miasta i jego mieszkańców – wskazują autorzy petycji.

Podkreślają też, że efekty nasadzeń będą cieszyły oko dopiero przyszłych pokoleń. Natomiast obecnie stolica województwa przeradza się coraz bardziej w betonową pustynię.

W czasie coraz częstszych upalnych lat drzewa dają tak potrzebny cień dla przechodniów, a także są osłoną przed hałasem i spalinami z ulicy Wita Stwosza – dodają autorzy petycji. 


  
Warto dodać, że istotną rolę odgrywają zwłaszcza drzewa rosnące na skarpie nad autostradą, za stadionem AWF, które nie tylko neutralizują zanieczyszczenia wytwarzane przez samochody, ale przede wszystkim chronią południową część śródmieścia przed hałasem. Inicjatorzy walki o zachowanie drzewostanu podkreślają też, że jeżeli teraz nie zadbamy o ochronę miejskich ekosystemów, nie osiągniemy poprawy jakości życia mieszkańców.

W śródmieściu Katowic  przypada niecałe  2,8 m2 zieleni na jednego mieszkańca, chociaż wg zaleceń Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Miasta Katowice powinno przypadać min. 25 m2 / osobę.   Nie dopuśćmy, aby bulwersująca historia wycinki 100-letnich kasztanowców na ul. Raciborskiej, znowu się wydarzyła, tym razem w południowej części miasta. Wycinka dorodnych i tak potrzebnych, w rejonie autostrady, drzew jest niedopuszczalnym aktem barbarzyństwa, na który nie można pozwolić!  - apelują inicjatorzy akcji.


Trwa zbiórka podpisów pod petycją sprzeciwiającą się wycince drzew. Można ją podpisać TU

Ładowanie Rozmowy