Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

20-latka ze Śląska zadłużona na 788 tysięcy złotych! Młodzi Ślązacy rekordzistami zadłużeń

Dodano: , źródło: Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, Baza Informacji Kredytowych BIK

Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor oraz baza informacji kredytowych BIK wykazują, że wśród zadłużonych w wieku od 18 do 24 lat, jest najwięcej osób z województwa śląskiego. W naszym województwie mieszka także rekordzistka, która jest zadłużona na niemalże 800 tys. złotych!

Wejście w dorosłość z długami

Życie młodych ludzi, którzy dopiero wkraczają w dorosłość, bywa niezwykle trudne pod kątem finansowym. Pokazują to dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK – problemy finansowe osób w wieku od 18 do 24 lat znacznie wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Suma ich zobowiązań finansowych pod koniec lipca 2023 wynosiła 1 mld zł, podczas gdy w lipcu zeszłego roku było to 853 mln zł. Wzrosła również liczba nierzetelnych dłużników – z 125 tys. do 132 tys. Średnia zaległość młodego człowieka wzrosła do 7 637 zł.

Ślązacy na czele

Młodzi Ślązacy okazali się najbardziej zadłużeni na tle swoich rówieśników w całej Polsce – łącznie młodzi z województwa śląskiego mają 137 mln zł zadłużenia. Dwa kolejne miejsca zajmują mieszkańcy woj. mazowieckiego i dolnośląskiego. Najmniej zadłużeni są młodzi mieszkańcy woj. świętokrzyskiego.

Rekordzistką 20-latka ze Śląska

Mieszkanka naszego województwa, zaledwie 20-letnia, okazała się absolutną rekordzistką pod kątem wysokość zadłużenia. Młoda kobieta musi oddać bankom i innym instytucjom aż 788 095 złotych. 

Prezes BIG InfoMonitor zaznacza jednak, że mimo iż rekord w tym zakresie pobiła kobieta, zdecydowanie częściej to mężczyznom zdarza się zapominać o terminach spłaty zobowiązań. W rejestrze dłużników jest 80,8 tys., a dłużniczek – 51 tys.

Ładowanie Rozmowy