Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Wzrost emerytur od 1 marca! Sprawdź, o ile będą wyższe!

Dodano: , źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, GUS

1 marca nastąpiła waloryzacja świadczeń, w tym najniższej emerytury. Ile wynosi świadczenie po podwyżce?

Wzrost emerytur o 12%!

Na początku lutego Główny Urząd Statystyczny podzielił się danymi dotyczącymi wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 roku. Między innymi na tej podstawie wyliczany jest wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. Obliczono, że w tym roku do wszystkich emerytur i rent zostanie zastosowany wskaźnik waloryzacji w wysokości 12,12%. 

Ile wynosi najniższa emerytura od 1 marca?

Do 1 marca minimalna emerytura wynosiła 1588,44 zł. Od 1 marca emeryci będą otrzymywali świadczenie wyższe o 192,52 zł – minimalna emerytura wyniesie 1780,96 złotych. Co istotne, podwyższenie emerytur nastąpi z urzędu – emeryci nie muszą w tym celu składać żadnych dodatkowych wniosków. 

Druga podwyżka w 2024 roku?

Okazuje się, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje wdrożyć w tym roku jeszcze jedną waloryzację. Wedle zapowiedzi Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Sebastiana Gajewskiego, ta miałaby odbyć się we wrześniu. Warunkiem wdrożenia drugiej, interwencyjnej waloryzacji jest przekroczenie 5-procentowego progu inflacji w pierwszym półroczu 2024 roku

Projekt ewentualnej drugiej waloryzacji może się w międzyczasie znacząco zmieniać, a jego ostateczny kształt obywatele poznają za kilka miesięcy.

Ładowanie Rozmowy