Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Wzrost 500 plus! Od stycznia świadczenie wzrośnie do 800 złotych

Dodano: , źródło: FB Prawo i Sprawiedliwość

Jarosław Kaczyński podczas niedzielnej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział wyczekiwaną przez wielu waloryzację świadczenia 500 plus. Prezes PiS ogłosił, że od stycznia 2024 rodzice otrzymają na każde dziecko nie 500, a aż 800 złotych.

800 plus od 1 stycznia 2024

Wyścig wyborczy można już uznać za rozpoczęty. Partie zaczynają składać deklaracje, które mają zostać spełnione po utrzymaniu lub dojściu do władzy. W niedzielę, 14 maja, odbyła się konwencja "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości”. Prezes partii Jarosław Kaczyński zapewnił Polaków o podtrzymaniu socjalu – dodał także, że słynne już świadczenie 500 plus zostanie poddane waloryzacji.  

Od 1 stycznia 2024 roku, w ramach świadczenia rodzicielskiego, potocznie zwanego 500 plus, będzie przysługiwało 800 złotych na każde dziecko. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, iż zajmą się wszystkimi propozycjami z konwencji już na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.

Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Ekonomicznych zauważa, że wprowadzenie 800+ podbije inflację. Rocznie program pochłonie 65 miliardów złotych.

800 plus – zasady przyznawania

Czy w związku ze zmianą kwoty świadczenia, zmienią się także zasady jego przyznawania? Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg zapewnia, iż warunki zyskania prawa do 500 plus nie ulegną zmianie. Wciąż świadczenie będzie przysługiwało na każde niepełnoletnie dziecko w rodzinie, a dochód gospodarstwa domowego nie będzie brany pod uwagę.

Inne deklaracje

Podczas konwencji z ust prezesa PiS padły także inne deklaracje. Jarosław Kaczyński ogłosił, iż PiS będzie dążył do wprowadzenia bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18. Roku życia oraz dla osób powyżej 65. roku życia. W planach jest także zniesienie opłat na autostradach – zarówno tych państwowych, jak i prywatnych.

Ładowanie Rozmowy