Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach. Czy wprowadzony zostanie zakaz wstępu?

Dodano: , źródło: gov.pl, baza pożarów

W polskich lasach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Czy nadleśniczy zdecyduje się na wprowadzenie zakazu wstępu do lasów? Sprawdźcie, czego nie wolno robić w lesie, podczas wysokiego ryzyka wystąpienia pożaru oraz co zrobić, gdy zauważycie, że w lesie się pali!

Zagrożenie pożarowe w polskich lasach

Od kilku dni nie tylko w województwie śląskim, ale i na terenie całego kraju zagrożenie pożarowe utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Jest ono związane z niską wilgotnością ściółki, która może wpływać na jej zapalność.

Poniższa grafika prezentuje stopień zagrożenia pożarowego w polskich lasach z dnia 5 czerwca. Obowiązujące zagrożenie można sprawdzić tutaj.

Kiedy może zostać wprowadzony zakaz wstępu do lasów?

Okresowy zakaz wstępu do lasów może zostać wprowadzony między innymi wtedy, gdy wilgotność ściółki utrzymuje się na bardzo niskim poziomie (poniżej 10%) przez pięć kolejnych dni. Pomiary brane pod uwagę w przypadku zagrożenia pożarowego wykonywane są codziennie o godzinie 9:00. Oprócz bieżącego stanu ściółki analizowane są także parametry meteorologiczne, które mogą przyczynić się do zwiększenia zagrożenia.

O czym warto pamiętać, przebywając w lesie podczas zagrożenia pożarowego?

Przebywając w lesie, zwłaszcza podczas panującego zagrożenia pożarowego należy zachować szczególną ostrożność. Warto pamiętać o tym, że zabronione jest między innymi:

  • rozniecanie ognia (w przypadku bardzo wysokiego zagrożenia pożarowego zabronione jest także rozpalanie ognisk w miejscach do tego przeznaczonych),
  • wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
  • palenie tytoniu, (z wyjątkiem dróg utwardzonych).

Co należy zrobić, gdy zauważymy pożar w lesie?

Pożary lasów, nawet te, które wyglądają początkowo na błahe, potrafią bardzo szybko się rozprzestrzeniać. Dodatkowo takie pożary są bardzo trudne do ugaszenia, a do akcji gaśniczej niezbędna jest bardzo duża ilość wykwalifikowanych osób, specjalistycznego sprzętu oraz ogromnych zapasów wody.

Każdy, kto zauważy pożar w lesie, powinien bardzo szybko zareagować i zgłosić zaistniałą sytuację na numer alarmowy 998.
 

Ładowanie Rozmowy