Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Wigilia z zakazem handlu? Rząd przyjął projekt ustawy

Dodano: , źródło: KPRM

W tym roku nie zrobimy zakupów „na ostatnią chwilę”. Rząd proponuje objęcie niedzieli 24 grudnia zakazem handlu. W zamian wyznaczona została nowa niedziela handlowa w dniu 10 grudnia. 

Rząd przyjął projekt ustawy zakazującej handel w Wigilię

We wtorek 14 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zgodnie z projektem, w przypadającą w tym roku w niedzielę Wigilię nie zrobimy zakupów. Rząd proponuje, aby dzień 24 grudnia objęty został zakazem handlu.

– Rząd proponuje, aby Wigilia, która w tym roku przypada w niedzielę, 24 grudnia, była dniem objętym zakazem handlu. Rozwiązanie to jest uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków – czytamy w komunikacie Kancelari Prezesa Rady Ministrów.

Jednocześnie z zakazem handlu w niedzielę 24 grudnia, wprowadzona zostanie dodatkowa niedziela handlowa w dniu 10 grudnia. Handel tego dnia będzie mógł odbywać się do godziny 14:00, tak jak odbywałby się zgodnie z przepisami w Wigilię.

Niedziele handlowe w Polsce

Zakaz handlu w niedzielę i święta obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Ustawa zakazuje wykonywania czynności związanych z handlem, powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem. Początkowo  zakaz handlu nie dotyczył dwóch niedziel w miesiącu - pierwszej i ostatniej. W ciągu kolejnych lat przepisy były stopniowo zaostrzane. Według zmian wprowadzonych w 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje tylko w siedem niedziel w ciągu całego roku: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w grudniu miały być dwie niedziele handlowe: 17 i 24 grudnia. Według najnowszego projektu ustawy niedzielą handlową zamiast 24 grudnia będzie niedziela 10 grudnia z ograniczeniem handlu do godziny 14:00.

Ładowanie Rozmowy