Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Stabilna liczba górników zarażonych koronawirusem w kopalniach JSW i PGG

Dodano: , źródło: PAP

Liczba górników zakażonych koronawirusem - wraz z grupą ozdrowieńców - utrzymuje się na stabilnym poziomie ponad 4,2 tys. osób - wynika z danych trzech spółek węglowych. W kopalniach JSW i PGG minionej doby przybyło ośmiu zarażonych, a w kopalni Bobrek kolejnych 26 osób wyzdrowiało.

W czwartek rano zakażonych było 4 071 górników z kilkunastu kopalń

W środę badania przesiewowe pod kątem obecności Sars-CoV-2 rozpoczęły się w kopalni Ziemowit w Lędzinach, a w czwartek w kopalni Marcel w Radlinie. Obie kopalnie należą do Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

"Badania przesiewowe w kopalni Marcel potrwają od dziś do niedzieli, będą prowadzone między 9 a 19. Dwa punkty wymazowe zostały zlokalizowane w pobliżu budynku dyrekcji. Każdego dnia pobrane zostaną wymazy od około tysiąca górników z kopalni oraz firm współpracujących" - poinformował w czwartek rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

W najbliższych dniach wyniki testów, prowadzonych wśród pracowników kopalń Ziemowit i Marcel, a także w kolejnych kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), mogą zmienić statystykę zachorowań, która w czwartek ustabilizowała się - przybyły po cztery potwierdzone przypadki Sars-CoV-2 w JSW i PGG.

Ogółem - według danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj - w czwartek rano zakażonych było 4071 górników z kilkunastu kopalń. Wraz ze 165 górnikami z kopalni Bobrek, którzy już wyzdrowieli z Covid-19, liczba potwierdzonych zakażeń wśród górników przekracza 4,2 tys.

Z tego ponad 3,3 tys. przypadków wykryto w badaniach przesiewowych, których - według danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - wykonano dotąd w kopalniach łącznie ponad 45 tys. Górnicy stanowią obecnie mniej niż połowę spośród 8770 wszystkich osób zakażonych w woj. śląskim - w czwartek rano sanepid poinformowało o 104 nowych przypadkach koronawirusa (nie tylko wśród górników).

Najwięcej zakażeń koronawirusem w górnictwie potwierdzono dotąd w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Najwięcej zakażeń koronawirusem w górnictwie potwierdzono dotąd w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie w czwartek rano chorych było 2145 pracowników. Największe w JSW ognisko koronawirusa to kopalnia Pniówek w Pawłowicach, gdzie w czwartek zakażonych było 1587 pracowników (wzrost o 2).

Jedno nowe zachorowanie potwierdzono minionej doby także w należącej do JSW kopalni Zofiówka (jedna z dwóch części kopalni Borynia-Zofiówka), gdzie łącznie koronawirusa ma 529 pracowników. W kopalni Borynia choruje 12 osób, w kopalni Budryk 6, a w kopalni Jastrzębie-Bzie, gdzie również prowadzone będą badania przesiewowe załogi - 11 (wzrost o 1). Kwarantanną jest objętych 222 pracowników JSW.

Cztery nowe zachorowania wykryto wśród górników Polskiej Grupy Górniczej

Cztery nowe zachorowania wykryto wśród górników Polskiej Grupy Górniczej, gdzie od początku epidemii zakażenie koronawirusem potwierdzono u 1503 pracowników - około 300 z nich już wyzdrowiało. 1619 pracowników PGG jest w kwarantannie - to ponad 200 osób mniej niż dobę wcześniej. W ramach badań przesiewowych od pracowników Grupy pobrano dotąd blisko 28,8 tys. wymazów do testów na obecność koronawirusa.

W PGG najwięcej chorych jest w kopalniach:

  • Jankowice (672),
  • Sośnica (460),
  • Murcki-Staszic (235),
  • Bielszowice (71),
  • Marcel (17)
  • i Bolesław Śmiały (13).

Od jednego do kilku przypadków zakażenia potwierdzono także w innych kopalniach i w tzw. ruchach Grupy.

W kopalni Bobrek w Bytomiu w czwartek zakażonych było 423 pracowników kopalni

W należącej do spółki Węglokoks Kraj kopalni Bobrek w Bytomiu w czwartek zakażonych było (po odjęciu kolejnych 26 ozdrowieńców) 423 pracowników kopalni i współpracujących z nią firm (62). W kopalni z dnia na dzień przybywa osób wyleczonych z COVID-19 - obecnie jest ich 165. W kwarantannie przebywa 10 osób. Do pracy powróciła już większość załogi, a wydobycie zbliża się do poziomu sprzed epidemii.

Według opublikowanych w czwartek danych sanepidu, w woj. śląskim potwierdzono 8770 przypadków koronawirusa - rano poinformowano o 104 nowych zakażeniach. 2089 osób wyzdrowiało, a 225 zmarło - w ostatnim czasie w szpitalu w Raciborzu zmarł 67-letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego. Łącznie w szpitalach w regionie leczone są 344 osoby z koronawirusem.

Od początku epidemii w regionie pobrano blisko 98,9 tys. próbek do testów na obecność Sars-CoV-2. W woj. śląskim działa 14 laboratoriów, które badają próbki pobrane od mieszkańców; część wymazów z badań przesiewowych trafia do laboratoriów poza regionem.

Ładowanie Rozmowy