Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Śląskie będzie współfinansowało Filharmonię Częstochowską

Dodano: , źródło: Śląski Urząd Marszałkowski

O współfinansowaniu instytucji przez Województwo Śląskie poinformowano podczas konferencji prasowej.

Pomoc finansowa dla Filharmonii w Częstochowie

W konferencji uczestniczyli: marszałek województwa Jakub Chełstowski, członek zarządu województwa Grzegorz Boski, sprawujący funkcje wiceprzewodniczących Sejmiku Stanisław Gmitruk i Rafał Porc, radni Sejmiku Marta Salwierak i Mariusz Ogończyk, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz dyrektor częstochowskiej filharmonii Adam Klocek.

- 2 mln zł rocznie, a w sumie 6 mln zł w postaci dotacji podmiotowej to realne wsparcie dla Filharmonii Częstochowskiej, instytucji, która szczyci się już 80-letnią tradycją. Świat kultury buduje naszą wrażliwość, łagodzi obyczaje, dlatego wymaga specjalnego traktowania. Niemniej jeśli chcemy, aby nasze instytucje kultury były rozpoznawalnymi markami, naszym obowiązkiem i misją jest im pomagać. Wsparcie dla Filharmonii Częstochowskiej to kolejny przykład, że wszystkie subregiony są dla nas w takim samym stopniu ważne – zarówno względem ich rozwoju gospodarczego, jak i właśnie ducha kultury. Niedawno, wraz z nowym sezonem artystycznym podwoje na powrót po remoncie otworzyła Opera Śląska w Bytomiu. Dziś jesteśmy świadkami kolejnego wydarzenia – tym razem umowy o współfinansowaniu Filharmonii Częstochowskiej przez Województwo Śląskie. Mam nadzieję, że choć w jakiejś części przyczynimy się w ten sposób do podniesienia nie tylko atrakcyjności repertuarowej, nowej oferty, ale także długofalowo pod względem zaplecza infrastrukturalnego, filharmonia będzie stawała się coraz nowocześniejsza – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Filharmonia Częstochowska to po katowickim NOSPR druga największa sala koncertowa w regionie. Rocznie odbywa się tu 200 wydarzeń artystycznych.

- Na pewno to wsparcie mocno przyczyni się do wzbogacenia oferty artystycznej – przekonuje dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, Adam Klocek.

- Myślę, że decyzja o współfinansowaniu filharmonii jest dużym sukcesem, na którym przede wszystkim skorzystają melomani – podsumował wiceprzewodniczący Sejmiku, Stanisław Gmitruk.

Ładowanie Rozmowy