Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Seniorze! Skorzystaj z bezpłatnych leków

Dodano:

Regularne i znaczące wydatki na lekarstwa uszczuplają kieszeń wielu emerytów. Dlatego warto wiedzieć, że osoby w wieku 75 plus mają szansę zaoszczędzić trochę na kosztownych medykamentach. Z tego powodu Ministerstwo Zdrowia przygotowało propozycję dla seniorów, dzięki której mogą oni skorzystać potrzebnych leków całkowicie za darmo. To dobra wiadomość szczególnie dla tych, którym zakup drogich lekarstw jest problemem, a jednocześnie nie mogą oni zrezygnować z ich zażywania.  

 

Do kogo skierowana jest propozycja?  

Z bezpłatnych leków może skorzystać senior, który ukończył 75 lat (uwaga, liczy się data urodzin). Ponadto lek musi znajdować się na liście bezpłatnych leków, które obejmuje refundacja. Ważne jest również, aby na recepcie, którą wystawili lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), była litera S w polu „kod uprawnień dodatkowych”. Jeśli jej nie ma – nie będzie można dostać leku za darmo. Farmaceuta nie może jej dopisać, dlatego po konsultacji z lekarzem należy sprawdzić, czy na recepcie jest litera S.  

Aby uzyskać receptę na darmowe leki nie jest konieczne wypełnianie żadnego formularza czy składanie wniosków. Wystarczy udać się do lekarza, odebrać receptę na leki z wykazu bezpłatnych leków, a następnie pójść do apteki i odebrać potrzebny produkt.  

Kto może wystawić taką receptę? 

Do wystawiania recepty na darmowe leki upoważnieni są lekarze oraz pielęgniarki POZ, także lekarz, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawia receptę dla siebie i dla rodziny. Należy jednak dodać, że lekarz specjalista na nocnym lub świątecznym dyżurze nie może wystawić recepty tego typu. 

Kiedy natomiast zgłaszamy się po recepty do lekarza specjalisty i wypisuje nam receptę na bezpłatne leki, musimy poprosić go o zaświadczenie dla lekarza POZ. Na tej podstawie lekarz POZ będzie mógł wystawiać przez określony czas recepty na bezpłatne leki określonemu pacjentowi.  

Lista bezpłatnych leków może ulec zmianie 

Dodajmy również, że lista leków 75 plus zmienia się co 2 miesiące. Nawet jeśli obecnie jakieś lekarstwo nie widnieje na liście, pamiętajmy, że w przyszłości może się to zmienić. Dlatego warto śledzić wykaz na bieżąco. Listę można znaleźć na stronach ministerstwa zdrowia.

Zobacz galerię zdjeć
Ładowanie Rozmowy