Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce!

Dodano: , źródło: RMF FM / Radio ZET

Potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce. Pacjent przebywa w szpitalu w Zielonej Górze.

Jak zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski, chory skontaktował się z lekarzem pierwszego kontaktu. Ten, po wywiadzie, ocenił, że ryzyko zarażenia koronawirusem jest wysokie i polecił skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Jak poinformował minister zdrowia, zadziałały wszystkie procedury. W nocy został poinformowany o sytuacji premier.

- Wszystko zadziałało książkowo i za to bardzo dziękuję - powiedział na konferencji minister. - Bardzo dziękuję służbom sanitarnym za sprawne działanie oraz wojewodzie za to, że jest odpowiednia karetka do przewozu osób - mówił Szumowski.

Mężczyzna przyjechał do Polski z Niemiec. Pacjent czuje się dobrze. Nie jest to osoba z grupy wysokiego ryzyka. Rodzina i osoby, które miały z nim kontakt, zostały objęte kwarantanną.

- Mówiliśmy że ten wirus prędzej czy później się pojawi i tak się stało - mówił Szumowski na konferencji prasowej.

 

Według danych Ministerstwa Zdrowia przekazanych wczoraj wieczorem, w związku z koronawirusem w Polsce 68 osób jest hospitalizowanych, ok. 500 jest poddanych kwarantannie. To mniej w stosunku do danych z poniedziałku, zgodnie z którymi na obserwacji w szpitalach przebywały 92 osoby.

W województwie śląskim 10 osób trafiło do szpitali z podejrzeniem zarażenia koronawirusem

W województwie śląskim 10 osób trafiło do szpitali z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, a ponad 350 kolejnych jest pod stałą obserwacją. Wojewoda Śląski wydał specjalne dyspozycje dla placówek medycznych na terenie Śląska i Zagłębia.
 
Według dyspozycji wydanych przez wojewodę śląskiego, ponad 30 placówek medycznych zostało postawionych w stan gotowości w celu ewentualnego przyjęcia osób w przypadku zagrożenia zdrowia spowodowanego zakażeniem koronawirusem. Przekazał 30 szpitalom w województwie wskazówki dotyczące przygotowania oddziałów i dodatkowych łóżek, a także bieżące alarmowanie o przyjmowanych pacjentach z podejrzeniem koronawirusa.

Dotyczy to zwłaszcza szpitali w:

  • Częstochowie
  • Chorzowie
  • Bytomiu
  • Cieszynie
  • Rybniku
  • Katowicach
  • Sosnowcu
  • Gliwicach
  • Tychach

Koronawirus - zalecenia Ministerstwa Zdrowia

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 po raz pierwszy pojawiła się w grudniu i bardzo szybko rozprzestrzenia się po wszystkich kontynentach. Do dzisiaj potwierdzono śmierć ponad 3 tyś. osób. Zarażonych koronawirusem jest już ponad 93 tys. osób na całym świecie.

Każdy, kto wrócił z Chin, Iranu, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu, a także do północnej części Włoch, jeśli: zaobserwował u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to powinien bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego, lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Infolinia dot. koronawirusa działa pod numerem 800 190 590. Będzie ona dostępna przez CAŁĄ DOBĘ. Dla turystów, którzy byli lub dalej są we Włoszech została uruchomiona włoska infolinia: Lombardia per Coronavirus: 800 894 545.

Ładowanie Rozmowy