Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Odpowiadamy na pytania dotyczące tegorocznego Święta Wojska Polskiego i Wniebowzięcia NMP

Dodano: , źródło: fot. MON

W sobotę 15 sierpnia przypada święto Wojska Polskiego, a katolicy obchodzą też Wniebowzięcie NMP (Matki Boskiej Zielnej). Jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W tym roku wypada w sobotę. Czy z tego tytułu przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy? Czy katolicy muszą wybrać się do kościoła? Czy otwarte będą sklepy? Odpowiadamy na nurtujące Was pytania. 

15 sierpnia 2020. Czy przysługuje dodatkowy dzień wolny?

Zgodnie z brzmieniem ustawy o dniach wolnych od pracy 15 sierpnia - czyli Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest dniem wolnym od pracy. W tym roku wypada ono w sobotę. Z art 130 § 2 Kodeksu Pracy wynika jednak, że pracodawca zobowiązany jest do oddania pracownikowi dodatkowego dnia wolnego, jeżeli święto wypada w sobotę. Oznacza to, że za 15 sierpnia przysługuje nam dodatkowy dzień wolny.

Termin ten wyznacza pracodawca. Dodatkowe wolne powinno zostać odebrane w tym samym miesiącu, w którym wypada święto. Za nie przestrzeganie wyżej wymienionych zasad pracodawca może otrzymać karę grzywny w wysokości od 1000 do 30 tys. zł. 

Czy 15 sierpnia katolicy muszą uczestniczyć we mszy świętej?

Kościelne przykazanie jasno nakłada obowiązek uczestnictwa we mszach świętych w niedziele oraz święta nakazane. W Polsce świętami nakazanymi poza niedzielami są:

  • 1 stycznia, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi,
  • 6 stycznia, Uroczystość Objawienia Pańskiego (tzw. Trzech Króli)
  • czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (tzw. Boże Ciało)
  • 15 sierpnia, Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej)
  • 1 listopada, Uroczystość Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia, Uroczystość Narodzenia Pańskiego (Boże Narodzenie).

Z wymienionej listy wynika, że 15 sierpnia, czyli w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wierni mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej.

Czy 15 i 16 sierpnia otwarte będą sklepy?

15 sierpnia to jeden z trzynastu dni wolnych od pracy. Równocześnie jest to dzień z zakazem handlu, dlatego nie uda nam się zrobić zakupów w największych marketach i w wielu lokalach w galeriach handlowych.

W tym roku w sierpniu czekają nas aż dwa dni z rzędu, podczas których nie uda się zrobić zakupów. Sklepy będą zamknięte również 16 sierpnia, ponieważ jest to niedziela niehandlowa.

Na sierpień przewidziano jedną niedzielę handlową. Przypadnie ona 30 sierpnia.

Ładowanie Rozmowy