Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Metropolia GZM: W automatach solarnych można już płacić kartą. W gminach działa 10 takich urządzeń

Dodano: , źródło: GZM

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła pilotażowy program, w ramach którego uruchomiono 10 solarnych automatów biletowych. Urządzenia zostały zainstalowane w gminach, gdzie do tej pory nie funkcjonowały automaty biletowe.

W automatach solarnych można już płacić kartą. W gminach działa 10 takich urządzeń

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła pilotażowy program, w ramach którego uruchomiono 10 solarnych automatów biletowych. Urządzenia zostały zainstalowane w gminach, gdzie do tej pory nie funkcjonowały automaty biletowe.

Jako Metropolia chcemy rozszerzać sieć sprzedaży o kolejne automaty biletowe. Trwa obecnie postępowanie przetargowe na zakup i dostawę 48 nowych, stacjonarnych urządzeń. Trzeba jednak zwrócić uwagę, iż takie automaty wymagają stałego przyłącza elektrycznego, a ich utrzymanie oraz ewentualna zmiana lokalizacji są bardzo kosztowne. Dlatego w miejscach, co do których nie ma pewności jakie może być zainteresowanie pasażerów taką formą sprzedaży, najpierw instalujemy automaty solarne – tłumaczy Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu GZM.

 

Biletomaty solarne to ekologiczne urządzenia zasilane wyłącznie energią pozyskaną z paneli fotowoltaicznych, które nie wymagają kosztownego przyłącza elektrycznego.  Umożliwiają one zakup 10 rodzajów biletów papierowych. Co ważne – w automatach solarnych można płacić zarówno kartą płatniczą jak i gotówką. Ze względów technologicznych nie ma możliwości zakupu za ich pomocą biletów elektronicznych na kartę ŚKUP.

Dodatkowo w trakcie pilotażu, który potrwa rok przetestujemy jak tego typu urządzenia sprawdzą się w naszych warunkach klimatycznych i atmosferycznych. Będzie to dla nas podstawą do podejmowania decyzji o zakupie takich urządzeń w przyszłości. Dodatkowo sprawdzimy zasadność lokowania automatu stacjonarnego w danej lokalizacji – zaznacza Lucjan Dec.

 

Automaty solarne zostały zainstalowane na terenie 10 gmin GZM: Bieruń, Gierałtowice, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Psary, Sośnicowice, Świerklaniec, Tarnowskie Góry i Zbrosławice. Docelowe lokalizacje zostały wybrane po dokładnej analizie otoczenia, a także konsultacjach z gminami.

Równolegle Zarząd Transportu Metropolitalnego prowadzi postępowanie przetargowe na zakup 48 stacjonarnych biletomatów.

Dokładne lokalizacje 10 automatów solarnych:

1.           Bieruń Plac Autobusowy – kierunek Plac Nobla

2.           Gierałtowice Kościół – kierunek Zabrze

3.           Lędziny Pomnik – kierunek Tychy

4.           Łaziska Górne Ratusz – kierunek Mikołów

5.           Mikołów Plac 750-lecia – kierunek Tychy

6.           Psary, Sarnów Główna – kierunek Będzin

7.           Sośnicowice Pętla – kierunek Gliwice

8.           Świerklaniec Park – kierunek Piekary Śląskie

9.           Tarnowskie Góry Bytomska – kierunek Bytom

10.         Zbrosławice Kościół – kierunek Tarnowskie Góry

 

Ładowanie Rozmowy