Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Dwukrotnie wyższa opłata za odbiór śmieci w Chorzowie

Dodano:

Już od kwietnia w Chorzowie wzrosną opłaty za odbiór odpadów. Zgodnie z projektem uchwały, przygotowanym na najbliższą sesję Rady Miasta, za wywóz śmieci w naszym mieście zapłacimy ponad dwa razy więcej niż dotychczas! 

Mieszkańcy Chorzowa jeszcze dziś płacą za odbiór odpadów 12 złotych (segregowane) lub 20 złotych (niesegregowane) za osobę. Pora jednak szykować się na podwyżkę i to znaczną! Zgodnie z projektem uchwały, która będzie głosowana na najbliższej sesji Rady Miasta, opłaty za wywóz odpadów wzrosną ponad dwukrotnie.

- Ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeśli właściciel wypełnia obowiązek zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny w wysokości 26,90 zł miesięcznie za jedną osobę od właścicieli nieruchomości, położonych na terenie Miasta Chorzów, na których zamieszkują mieszkańcy (...) jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, w wysokości 53,80 zł miesięcznie za jedną osobę – czytamy w projekcie uchwały.

Za odbiór odpadów w Chorzowie zapłacimy o 169% więcej!

To oznacza, że opłata za odbiór śmieci segregowanych wzrośnie o ponad 124%, a niesegregowanych o 169%! I to już od 1 kwietnia – mimo że do końca maja trwa krótkoterminowa umowa podpisana z PTS Alba, a przetarg na odbiór odpadów od czerwca nie został nawet ogłoszony.

- Będzie drożej! Co do tego nie ma żadnej wątpliwości – podkreślał na sesji Rady Miasta, która odbyła się 17 lutego, zastępca prezydenta Chorzowa, Marcin Michalik.

Na nadzwyczajnej sesji, poświęconej gospodarce odpadami, nikt jednak nie mówił o skali podwyżki - a ta, dla wielu mieszkańców miasta, może być szokiem. 

Alba zerwała umowę na wywóz odpadów, bo spółka ponosiła straty

Spółka PTS Alba zerwała wieloletnią umowę na odbiór odpadów z Chorzowa 7 lutego. Za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował o tym prezydent miasta, Andrzej Kotala.

- Do dziś mogliśmy się chwalić jedną z najniższych stawek za wywóz śmieci w Metropolii. Niestety, firma Alba wypowiedziała właśnie Chorzowowi umowę na wywóz odpadów. Obecne stawki, zdaniem Alby, są zbyt niskie i nie pozwalają dłużej świadczyć usługi na dotychczasowych warunkach. Jak argumentuje Alba przyczyną jest drastyczny wzrost m.in. opłaty za korzystanie ze środowiska. Obecnie to 270 zł za tonę. Dla porównania w 2017 r. było to niespełna 25 zł –  10 lutego napisał na Facebooku prezydenta Andrzej Kotala.

Przypomnijmy, że miasto ma w spółce PTS Alba ponad 30% udziałów. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku – gdy inne samorządy szykowały się na podwyżki opłat za wywóz odpadów – zapewniało, że w Chorzowie żadnych podwyżek nie będzie. Urzędnicy podkreślali, że to m.in. dlatego, że – dzięki udziałom w PTS Alba – miasto może pilnować kosztów. 

Ładowanie Rozmowy