Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Pławniowice - miejsce idealne na spacery i aktywny wypoczynek nad wodą

Dodano: , źródło: Zespół Pałacowo-Parkowy, Wikipedia

Pławniowice od wielu lat przyciągają turystów nie tylko z województwa śląskiego, ale i z całej Polski. Zainteresowanie wzbudzają zwłaszcza wśród miłośników architektury z odległych czasów oraz osób chcących aktywnie spędzić czas nad jeziorem. Jakie atrakcje czekają na osoby wybierające się do Pławniowic?

Pławniowice dla miłośników architektury i nie tylko

Pławniowice zlokalizowane są w pobliżu Gliwic. Znajdująca się nieopodal autostrada A4 umożliwia wygodny dojazd do tego malowniczego miejsca osobom przybywającym z bardziej oddalonych polskich miejscowości. Turyści mogą spodziewać się w Pławniowicach wielu atrakcji, umożliwiających między innymi zwiedzanie czy wypoczynek nad jeziorem.

Dlaczego warto odwiedzić Pławniowice?

Pławniowice to niepozorna wieś, która może wiele zaoferować turystom. Osoby, które lubią podziwiać zabytki, mogą udać się do pławniowickiego pałacu. Miłośnicy spacerów z całą pewnością docenią malowniczy, daleki od miejskiego hałasu, słynący z wyszukanej roślinności park. Serce amatorów sportów wodnych może podbić ogólnodostępne pławniowickie jezioro, na którym można nie tylko uprawiać sporty, ale także zrelaksować się i miło spędzić czas z rodziną lub znajomymi.

Zespół Pałacowo-Parkowy

Jedną z głównych atrakcji przyciągających odwiedzających jest Zespół Pałacowo-Parkowy z końca XIX wieku. Zwiedzających pałac i jego otoczenie zachwycić może m.in. ciekawa, niebanalna architektura, zróżnicowanie kolorystyczne murów pałacu oraz otaczający go rozległy park, którego roślinność została starannie dobrana. Pałac, który wpisany jest obecnie na listę zabytków, został wybudowany w latach 1882-1885 w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego. Posiada wiele kamiennych detali, wieżyczek i iglic. W 1993 roku rozpoczęty został remont, który pozwolił na oczyszczenie i naprawienie elewacji, dachów i fundamentów, założenie instalacji zewnętrznych i wewnętrznych oraz prace konserwatorskie. 

Umiejscowienie pałacu w spokojnym i malowniczym otoczeniu sprawia, że nie tylko pałac, ale również otaczający go park, bardzo chętnie odwiedzają turyści. W parku, który w latach 1998-2000 przeszedł prace konserwatorskie, można zobaczyć wiele ciekawych okazów drzew i krzewów, staw oraz pomnik.

Pałac pełni obecnie funkcję Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Gliwickiej. Posiada pokoje noclegowe, bazę gastronomiczną oraz kaplicę.

Dom Kawalera

Zwiedzając pałac, nie można przejść obojętnie również obok znajdującego się przy nim Domu Kawalera. Jest to ceglana budowla łącząca w sobie różne style architektoniczne. Dom Kawalera został wybudowany w 1881 roku dla Leona Ballestrema, starszego syna właściciela posiadłości, który zajmował budynek do 1902 roku. Po tym czasie Dom Kawalera był wykorzystywany jako dodatkowe miejsce dla gości pałacu.

Jezioro Pławniowice

Nie tylko pałac przyciąga do Pławniowic turystów. Dobrą propozycją dla osób lubiących aktywny wypoczynek jest spędzenie czasu nad pławniowickim jeziorem. Jezioro Pławniowice to zbiornik wodny o powierzchni 250 ha, który powstał w 1970 roku w miejscu eksploatacji piasków podsadzkowych. Jezioro w każdym sezonie letnim przyciąga wiele osób lubiących wypoczynek nad wodą oraz sporty wodne.

Pławniowice to miejsce idealne dla osób chcących odpocząć na łonie natury oraz dla tych, którzy doceniają architektoniczne perełki.

Zobacz galerię zdjeć
Ładowanie Rozmowy