Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Ogrody Kapias - perła Goczałkowic

Dodano: , źródło: Ogrody Kapias

Ogrody Kapias w Goczałkowicach to nie tylko raj dla miłośników kwiatów, ale też doskonałe miejsce na spacer. Powstały w 1979 roku „zielony zakątek” tętni życiem i przyciąga turystów z całej Polski. To dobra miejscówka na całodzienną wycieczkę.

 

Ogrody Kapias powstały 42 lata temu!


Historia Ogrodów rozpoczęła się w 1979 roku, kiedy Bronisław Kapias przystąpił do realizacji śmiałego marzenia. Zaczęło się skromnie – od nasadzeń roślin. Później pojawiły się elementy architektury. W 2008 roku w sąsiedztwie pierwszego ogrodu stworzono kolejny (przy ul. Zimowej 24), który jest nadal sukcesywnie rozwijany i udoskonalany. Dziś to już prawdziwe królestwo roślin.

Znajdziemy tu m.in. aleję lipową, cieniste wzgórze, fontanny, igloo, labirynt, ogród angielski, Ogród Ciszy, Ogród Jesień, Ogród Lato, ogród sensoryczny, ogród skandynawski, ogród w barwach narodowych, ogród wiejski, a także ogród romantyczny, Ogród Zachodzące Słońce czy Ogród Zima.

Z myślą o dzieciach stworzono plac zabaw dla dzieci. Atrakcją tego miejsca jest także chatka nad stawem, przypominająca nieco dom Hobbita, są też wrzosowiska, tarasy widokowe czy włoskie patio. Po przeszło 40 latach od powstania obiektu można śmiało stwierdzić, że udało mu się stworzyć oazę ciszy i spokoju. Niech Was to jednak nie zwiedzie! W weekendy w Ogrodach pojawiają się prawdziwe tłumy! Niestety, w 2019 toku Stary Ogród (przy ul. Św. Anny 4) został zniszczony przez nawałnicę. Jak wyjaśniają właściciele, nie zostanie już odbudowany. 

Raj dla dzieci i dorosłych

Ogrody mogą swobodnie odwiedzać osoby z niepełnosprawnościami poruszające się na wózkach. Nie ma też barier, które uniemożliwiają zwiedzanie rodzinom z dziećmi w wózkach.

Ogrody są czynne przez cały rok, a wstęp na ich teren jest bezpłatny. Warto zaglądać tu w każdą porę roku, bowiem właściciele dbają o to, aby wystrój Ogrodów się zmieniał. Wiosną czas na „Zapach Wiosny”, we wrześniu – „Kolory Września” (i mnóstwo dyń), z kolei zimą możemy podziwiać bożonarodzeniowe aranżacje. Co więcej, przy Ogrodach działa Centrum Ogrodnicze, w którym można się zaopatrzyć w wyjątkowe rośliny i rozliczne akcesoria. Dodatkowo, przy wejściu na teren Nowego Ogrodu znajduje się Restauracja KAPIAS, w której można się posilić. 

Ogrody Kapias – godziny otwarcia

  • Centrum Ogrodnicze:  8:00 -19:00
  • Ogrody do zwiedzania: 10:00-19:00
  • Restauracja: 10:00-19:00

Dojazd do Ogrodów Kapias

Do Ogrodów Kapias najwygod­niej dojechać samochodem od strony drogi krajowej nr 1, Goczałkowice-Zdrój, ul. Świętej Anny 4. Przed obiektem znajdują się dwa parkingi, które w słoneczne wiosenno-letnie dni pękają w szwach. Można też skorzystać z pociągu, bowiem Ogrody Kapias leżą na trasie kolejowej Katowice – Bielsko-Biała. W tym przypadku należy wysiąść na stacji Goczałkowice i po 10-minutowym spacerze dotrzemy do Ogrodów.

Ładowanie Rozmowy