Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Nikiszowiec to magiczne miejsce na mapie Katowic. Od lat odbywa się tu wyjątkowy jarmark bożonarodzeniowy

Dodano: , źródło: Fundacja Inicjatyw Lokalnych, własne, fot. M. Mikrut-Majeranek

Nikiszowiec to miejsce unikatowe w skali kraju. To zabytkowe katowickie osiedle powstało w latach 1908–1919 z inicjatywy koncernu górniczo-hutniczego Georg von Giesches Erben. Od samego początku pełniło funkcję osiedla robotniczego, które wybudowano dla górników kopalni Giesche (obecnie KWK Wieczorek). Zaprojektowali je słynni architekci Emil i Georg Zillmannowie z Charlottenburga. Od kilkunastu lat w samym sercu Nikiszowca odbywa się tradycyjny jarmark, organizowany przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych.

 

Dzisiejszy Nikiszowiec przypomina o górniczej przeszłości Katowic. Zaprojektowany i urządzony ze smakiem przyciąga rzesze turystów z całego świata. Dobrym pretekstem do odwiedzenia tego miejsca jest odbywający się już od trzynastu lat Jarmarku na Nikiszu. W tym roku organizowany jest w dniach 3-5 grudnia 2021 roku. Dziś barwne kramy możecie odwiedzić jeszcze do godziny 20.00.

Jarmark na Nikiszu 2021

W tym roku w jednej z najpiękniejszych dzielnic Katowic w ramach bożonarodzeniowego jarmarku pojawiło się aż 170 wystawców z całej Polski – starannie wyselekcjonowanych z długiej listy chętnych. Wśród nich znajdą się m.in. stragany z najwyższej jakości rękodziełem i sztuką użytkową.

- Zapraszamy na poczęstunek do kilkudziesięciu kramów z kuchnią regionalną, maszketami – tymi śląskimi i nie tylko oraz oczywiście grzanym winem, piwem i nalewkami. W sobotę – w Barbórkę zapraszamy m.in. na jubileuszowy koncert Orkiestry Dętej Wieczorek w Kościele św. Anny – czytamy na stronie wydarzenia.

Chętni mogą skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej. To dobre rozwiązanie, ponieważ Nikiszowiec podczas jarmarku odwiedzają prawdziwe tłumy i znalezienie miejsca parkingowe to to wyzwanie, nie mówiąc już o tworzących się przez to korkach.

- Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych autobusów, które będą kursowały z Dworca PKP w Katowicach aż niemal pod sam Jarmark. Druga linia będzie kursowała z dużego parkingu przy Cmentarzu Komunalnym przy ul. Murckowskiej. Z przystanku końcowego obu linii (Janów Zamkowa Skwer) jest tylko 125 m do pierwszych straganów – mówią organizatorzy jarmarku.

Ładowanie Rozmowy