Przełomowa inwestycja w gliwickiej onkologii. Otwarto oddział terapii izotopowej
W Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach otwarto nowoczesny Oddział Terapii Izotopowej Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej. Inwestycja została zrealizowana dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Ministra Zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marek Gzik oraz Wicewojewoda Śląski Michał Kopański.
65 łóżek i nowoczesna aparatura medyczna
Nowy obiekt dysponuje 65 łóżkami i został wyposażony w specjalistyczny sprzęt medyczny. Wśród urządzeń znalazły się m.in. skaner PET nowej generacji, gammakamera do badań scyntygraficznych i SPECT oraz nowoczesne instalacje zabezpieczające przed przedostawaniem się radioizotopów do środowiska. To szczególnie ważne w przypadku terapii izotopowych, które wymagają odpowiedniego zaplecza technicznego, medycznego i środowiskowego.
Leczenie z wykorzystaniem nowoczesnych radiofarmaceutyków
W nowym centrum prowadzone będą przede wszystkim terapie izotopowe z wykorzystaniem nowoczesnych radiofarmaceutyków i wysokich aktywności. Dzięki temu pacjenci mają zyskać szybszy dostęp do leczenia oraz nowoczesnych metod terapii stosowanych w medycynie nuklearnej. Oddział ma wzmocnić możliwości gliwickiego Instytutu w zakresie diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych oraz endokrynologicznych.
Inwestycja za około 110 mln zł
Koszt budowy nowego oddziału wyniósł około 110 mln zł. Wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy dla gliwickiego Instytutu przekroczyło 120 mln zł. Środki z KPO przeznaczono nie tylko na budowę oddziału terapii izotopowej, ale również na inne zakupy i modernizacje. Obejmowały one m.in. modernizację rezonansu magnetycznego, zakup dwóch gammakamer, aparatów USG oraz narzędzi chirurgicznych wykorzystywanych w ginekologii onkologicznej.
KPO dla ochrony zdrowia w województwie śląskim
Do województwa śląskiego z Krajowego Planu Odbudowy trafiło blisko 2 mld zł na ochronę zdrowia. Z tej kwoty około 1,7 mld zł przekazano bezpośrednio do szpitali. Gliwicka inwestycja jest jednym z przykładów wykorzystania tych środków na rozwój infrastruktury medycznej i poprawę dostępności specjalistycznego leczenia.






























Dodaj komentarz