FOTO Inauguracja akcji „Bezpieczne wakacje 2026” w województwie śląskim

Czas czytania: 7 min.

W Tychach odbyła się inauguracja wojewódzkiej akcji „Bezpieczne wakacje 2026”, która z inicjatywy Wojewody Śląskiego będzie prowadzona na terenie całego regionu od 26 czerwca do 1 września 2026 roku. Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży w trakcie wakacji letnich.

Inauguracja wojewódzkiej akcji „Bezpieczne wakacje 2026”

W wydarzeniu udział wziął Wicewojewoda Śląski Adam Zaczkowski, a także Zastępca Prezydenta Miasta Tychy Aneta Luboń-Stysiak, Śląska Kurator Oświaty Aleksandra Dyla, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Jacek Stelmach, Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Zbigniew Dyk, Śląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Dariusz Winiarczyk, Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Kurek, Prezesa Zarządu w Śląskim WOPR Jarosław Zwierzyna, Dyrektor PSSE w Tychach lek. med. Grzegorz Gołdynia oraz dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasz Pach.

– Dzisiaj inaugurujemy akcję „Bezpieczne Wakacje 2026”. Nasze działania ukierunkowane są przede wszystkim na wzmocnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, ale oczywiście mamy na uwadze bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców naszego regionu – powiedział Wicewojewoda Śląski.

Podczas inauguracji Wicewojewoda podkreślił, że w regionie wakacje rozpoczyna ponad 550 tys. uczniów, a działania w ramach akcji będą realizowane we współpracy służb, inspekcji i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Szczególny nacisk położono na bezpieczeństwo nad wodą, w górach oraz podczas podróży na wypoczynek.

– O bezpieczeństwie warto rozmawiać przez cały rok, jednak okres wakacyjny jest szczególnym czasem, gdy musimy zwracać większą uwagę na bezpieczne zachowania nad wodą, na drogach czy podczas aktywnego wypoczynku. Dlatego tak ważna jest edukacja dzieci i młodzieży oraz budowanie dobrych nawyków już od najmłodszych lat – podkreślała Aneta Luboń-Stysiak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Tychy.

Oprócz części oficjalnej przygotowano również piknik edukacyjno-profilaktyczny. Dzieci i młodzież mogły z bliska poznać pracę służb, porozmawiać z funkcjonariuszami i ratownikami oraz obejrzeć pokaz akcji ratowniczej przygotowany przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zagrożenia związane z wysokimi temperaturami

Podczas spotkania wiele miejsca poświęcono również zagrożeniom związanym z wysokimi temperaturami, wypoczynkiem nad wodą oraz bezpieczeństwem na drogach. Przedstawiciele służb apelowali o rozwagę, wzajemną odpowiedzialność i reagowanie w sytuacjach zagrożenia.

– W związku z wysokimi temperaturami zwracajmy szczególną uwagę na dzieci i seniorów. Pamiętajmy też o korytarzu życia, który jest bardzo ważny dla służb ratunkowych – apelował Łukasz Pach, Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Ze względu na prognozowane wysokie temperatury Wicewojewoda zaapelował o zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie przegrzania organizmu oraz regularne nawadnianie się.


Ogólnopolska akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie” będzie realizowana do końca września

W jej ramach prowadzone będą działania edukacyjne, profilaktyczne i informacyjne. W okresie wakacyjnym działa również całodobowa linia interwencyjna pod numerem 32 20 77 077, za pośrednictwem której można zgłaszać nieprawidłowości związane z organizacją wypoczynku dzieci i młodzieży. Rodzice i opiekunowie mają także możliwość weryfikacji kolonii oraz obozów w ogólnopolskiej bazie wypoczynku prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Kontrole miejsc wypoczynku oraz autokarów przewożących dzieci prowadzić będą m.in. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach.

W realizację akcji zaangażowane są również Śląski Oddział Straży Granicznej, Śląskie WOPR i Beskidzkie WOPR, GOPR Grupa Jurajska i GOPR Grupa Beskidzka, Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Katowicach, Śląska Izba Turystyki, Departament Rozwoju Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Wydział Rodziny i Polityki Społecznej i Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dodaj komentarz

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe