Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Nowoczesna aranżacja salonu w stylu prowansalskim

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany

Styl prowansalski – cechy charakterystyczne

  1. Jasny. Biele, beże i pastele. Jasne kolory to znak rozpoznawalny stylu prowansalskiego. Ma być lekko i pogodnie. Dobrze sprawdzają się pastelowe fiolety, które swą barwą nawiązują do lawendowych pól. Ponadto wszelkie jasne szarości, błękity i żółcie.
     
  2. Przytulny. W swej prostocie niezwykle urokliwy. Do wnętrz wprowadza rodzinną i pełną serdeczności atmosferę. To dziergane jasne pledy zarzucone na sofę, miękkie poduszki, pachnące świece i stojące na stole świeże kwiaty.
     
  3. Naturalny. Z miłości do natury. Styl prowansalski nie toleruje sztucznych materiałów. Kocha zaś ponadczasowość i szlachetny charakter. Dominuje więc w nim drewno i kamień, a równie sporym zainteresowaniem cieszy się len, cegła czy wiklina.
     
  4. Tradycyjny. Wnętrza w stylu prowansalskim dekorowane są pamiątkami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, znaleziskami pochodzącymi ze strychów i pchlich targów, a także obiektami postarzanymi w wyniku ich stylizacji.

Jak urządzić salon w stylu prowansalskim

Francuska swoboda pasuje do wielu różnych pomieszczeń. Jej zwolennicy wykorzystują ją w swoich kuchniach, łazienkach czy sypialniach. My, mieszając aktualnie panujące trendy z charakterystycznymi dla tego stylu cechami, podpowiadamy, jak urządzić salon w stylu prowansalskim.

Białe, szare lub pastelowe ściany

Ściany w stylu prowansalskim są jasne. To przede wszystkim biel, najlepiej postarzała i pożółkła. Ponadto wszelkie pastele, wśród których znajdziemy fiolety, błękity, zielenie, szarości czy żółcie. Wybierając białe ściany, warto zwrócić uwagę na dobór pozostałych elementów wyposażenia, by wszechobecną bielą nie stworzyć pomieszczenia zbyt monotonnego.

Ciemna podłoga w stylu prowansalskim

I właśnie przez wzgląd na wspomnianą wyżej różnorodność naszym faworytem do salonu w stylu prowansalskim jest drewniana, ciemna podłoga. Gdy i ściany są białe, i meble z bielonego drewna, ciemne dekory rewelacyjnie to równoważą. Dobrze wpisują się w panującą w prowansalskich wnętrzach sielskość i rustykalność.

Wybierając panele do salonu, zwróć uwagę na to, by były to panele podłogowe AC5. Wysoka klasa ścieralności zapewni długotrwałą radość z idealnie prezentującej się ciemnej podłogi. Dobrym wyborem będzie Dąb Dakota Weninger o inspirowanym naturą wykończeniu.

Ładowanie Rozmowy