Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jak rozpoznać dobry węgiel?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany/Materiały dostarczone przez zleceniodawcę

Zakup węgla tak naprawdę jest zakupem ciepła, a nie jedynie węgielnych kamieni. Dlatego warto zwracać uwagę jakość zakupowanych produktów.

Nierzadko niska cena za tonę węgla może wydaje się świetną okazją, ale jest zupełnie nieopłacalna w kontekście wydajności ciepła. Najprościej można powiedzieć, że najtańszy węgiel jest tym najdroższym, ponieważ potrzeba go dużo więcej do wytworzone takiego samego ciepła, jakie daje droższy produkt. Chcąc zakupić jak najwięcej 1GJ warto sugerować się nie ceną za toną, lecz wartością opałową - to ona odpowiada za wysoką jakość węgla.

Dobry węgiel na pierwszy rzut oka

Należy pamiętać, że rzeczywistą wartość opałową, bez względu czy to miał węglowy, ekogroszek czy orzech, można rozpoznać dopiero podczas spalania. Jednak warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy pierwszym kontakcie z danym produktem. To, czy będzie on dobrym węglem można przewidzieć już na pierwszy rzut oka. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na kolor, który przy wysokiej jakości produkcie powinien być idealnie czarny. Dobry węgiel nie jest szarawy, ani nie może mieć charakterystycznych białych elementów czy pasków, każda z tych cech może świadczyć o domieszce niepożądanych składników czy zawartości kamienia. Poleca się także zwrócenie uwagi na ciężar węgla, duża wilgotność sprawi, że baryłki będą cięższe, a to będzie świadczyć o niskiej jakości produktu.

Co świadczy o wysokiej jakości węgla?

Zaopatrując się w węgiel otrzymuje się certyfikat, który zawiera wszystkie najpotrzebniejsze informacje o danym opale. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na kaloryczność danego produktu (wartość opałową). Ważna jest czujność, ponieważ często dane o kaloryczności zostają zamienione z informacjami o cieple spalania, które nie są sobie równe. Dobry węgiel ma kaloryczność na poziomie 24-28 MJ/kg. Zakupienie węgla o niższej kaloryczności będzie skutkowało problemami przy rozpaleniu, szybkim spalaniu oraz znacznie większej ilości popiołu.

Zapoznając się z certyfikatem, warto wziąć pod uwagę również takie parametry, jak: spiekalność, zawartość siarki i popiołu oraz uziarnienie.

Skład węgla Bielsko-Biała

Chcąc kupić dobry węgiel warto skorzystać z oferty składu węgla w Bielsku-Białej. Korzystanie z autoryzowanych sklepów da gwarancję wysokiej jakości opału w przyzwoitej cenie. W naszym sklepie Auroland posiadamy szeroki wybór opału. Oferujemy sprzedaż hurtową oraz detaliczną. Nasi pracownicy pomogą w doborze dobrego węgla czy innych produktów. Zapraszamy do kontaktu.
 

Ładowanie Rozmowy